Звіт з моніторингу журналістських стандартів. Лютий 2015 року


Рівень дотримання журналістських стандартів залишається на минуломісячному рівні і склав 4,75 бали (У січні 4,76).

У лютому лідером з дотримання журналістських стандартів став сайт Українська правда, який отримав 5,05 бали. Це видання значно покращило свої показники в порівнянні з минулим місяцем, так його бал у січні складав 4, 86.  Найчастіше видання порушувало баланс повноти: 43% матеріалів є неповними, проте взагалі не порушувало стандарти достовірності та відокремлення фактів від коментарів. 33% у виданні написані з дотриманням основних 6 журналістських стандартів.

«Рівень дотримання журстандартів УП доволі високий (5,05) за винятком повноти представлення інформації - іноді бекграунд в новинах УП не додає читачам розуміння суті питання», - відзначив експерт ІМІ Роман Головенко.

Відразу три сайти (Уніан, Ліга та Укнрінформ) отримали однакову кількість балів – 4,90. Різняться видання передусім у тому, якого навантаження новини складають основу, і відповідно гірше чи краще дотримуються окремі стандарти. УНІАН є класичним інформаційним агентством, у ньому більше політичних внутрішньоукраїнських новин, частина робиться власними силами і саме ці новини виглядають з точки зору стандартів найкраще оформленими. На сайті Ліга серйозну частину становлять новини з-за кордону, і верифікувати їх, підтягуючи до відповідного рівня, досить важко. Також значну частину становлять повідомлення з зони АТО, перевірити вірогідність яких досить складно (часто вони базуються на повідомленнях у соцмережах). Укрінформ відрізняється великою кількістю паркетних новин, які не відрізняються сильним порушенням журстандартів, проте не є прикладом високої журналістики.

І Уніан і Ліга найчастіше порушували стандарт балансу думок. Так, відповідно 67% та 62% матеріалів є незбалансованими. Укрінформ найчастіше порушував повноту представлених фактів, 33% матеріалів у виданні є неповними. Варто відзначити, що найбільше матеріалів без порушення стандартів надруковані на сайті Укрінформ,  38% матеріалів написані з дотриманням основних журналістських стандартів.

4,76 бали у лютому отримав сайт LB.ua. Видання погіршило свої минуломісячні показники (у січні 5 балів).

«Досить гостро у виданні стоїть питання щодо дотримання  повноти представлення інформації , крім того, додаються ще є проблеми з показниками оперативності подання інформації та балансу точок зору. ЛБ досить часто "забуває" в новині повідомляти, у який же власне день відбулася відповідна подія, та уточнювати позиції всіх її фігурантів», - прокоментував експерт ІМІ Роман Головенко.

Найгірші показники у лютому отримав сайт Обозреватель, 4 бали з 6 можливих. Лише 19% матеріалів видання опублікувало без порушення стандартів. Найчастіше видання порушує стандарти повноти та оперативності.

«У новині  обов’язковим є вказати де і коли відбулася подія - це навіть не стандарти, а основоположне правило журналістики, проте, деякі сайти і цим нехитрим правилом нехтують», - відзначила експертка ІМІ Олена Голуб.

Такі результати щомісячного моніторингу 6 інтернет-ЗМІ (Ліга.нет, Обозреватель, УНІАН, LB.ua, Українська правда та Укрінформ) на предмет дотримання ними 6 основних журналістських стандартів: баланс думок, точок зору; оперативність; достовірність; відокремлення фактів від коментарів; точність; повнота. Проект реалізується за підтримки Інтернюз Нетворк.

ІМІ

 comments powered by Disqus