Звіт з моніторингу журналістських стандартів. Листопад 2014 року


Рівень дотримання журналістських стандартів у листопаді продовжив своє зниження як в друкованих так і онлайн-ЗМІ. Так, загальний бал друкованих видань склав 4,78, ще гірші показники у онлайн-ЗМІ, які в листопаді отримали 4,74 бали з 6 можливих. Для порівняння, в минулому місяці друковані видання отримали 4,88 бали, а інтернет-ЗМІ 4,97.

ІМІ розширив свій моніторинг і відтепер на предмет дотримання журналістських стандартів експерти вичитуватимуть шість онлайн-видань, а не чотири як раніше.

Тож відтепер моніторинг включає 6 друкованих («Комсомольская правда в Украине», «Факты», «Корреспондент», «Газета по- українськи», «Сегодня» і «Український тиждень») та 6 інтернет-ЗМІ (Ліга.нет, Обозреватель, УНІАН, LB.ua, Українська правда та Укрінформ) на предмет дотримання ними 6 основних журналістських стандартів: баланс думок, точок зору; оперативність; достовірність; відокремлення фактів від коментарів; точність; повнота.

Найбільше як друкованими так і онлайн-виданнями порушувались стандарти повноти і балансу.

Більше третини матеріалів у друкованих виданнях є неповними та незбалансованими (43% неповних матеріалів та 31% незбалансованих). В онлайн-ЗМІ 58% матеріалів є неповними і 29% незбалансованих.

«Для інтернет-ЗМІ є одне правило, якщо немає часу чи можливості залучити експертну думку то включайте в новину бекграунд, нажаль наші видання часто нехтують цим правилом, за рахунок цього такий великий рівень неповних матеріалів», - зазначила експертка ІМІ Олена Голуб.

Цю думку підтримує й колишня редакторка української служби Бі-Бі-Сі, медіаекспертка Ольга Бурда: «Для формування цілісної картинки необхідно хоча б, в двох реченнях, пояснити чому ми про це говоримо, чому це важливо і як це було. Бекґраунд дає можливість дати максимум інформації у короткому викладенні».

Серед інтернет- видань у листопаді найкращі показники отримали Ліга та новичок моніторингу Українська правда, ці видання отримали по 4,95 бали з 6 можливих.

В Лізі найчастіше порушується стандарт балансу – 52% матеріалів на сторінках видання є незбалансовані та 29% неповними. Інші стандарти виданням практично не порушуються.

Проблемою подачі новин на сайті ЛІГА є довіра одному джерелу інформації, нерідко з соцмереж або силових структур. Приміром, про бунти в окупованих терористами ДНР-ЛНР містах, про затриманих в Харкові псевдо волонтерів, - не подано їхньої позиції, фактично відразу йде

обвинувачення. Позитивом ЛІГИ є ексклюзивність новин, приміром про закриття казахстанського журналу після статті про Україну, або огляд основних тенденцій обговорення в українському сегменті Фейсбук.

В Українській правді катастрофічна ситуація з повнотою: 81% матеріалів є неповними, проте з іншими стандартами ситуація хороша: 10% матеріалів є незбалансованими та в 10% матеріалів є питання щодо достовірності, інші стандарти не порушувались взагалі.

Високі бали в листопаді отримав УНІАН - 4,86 бали. У видання 62% матеріалів є неповні та 52% незбалансовані, інші стандарти видання не порушує.

«УНІАН, якщо не брати до уваги чималу присутність замовних матеріалів у стрічці новин, решта матеріалів досить виважені. Власні новини досить короткі і сухі, розширені і з коментарями переважно запозичені. Експертна думка дуже часто відсутня. Найбільше порушені стандарти повноти і  збалансованості подачі матеріалів» - зазначив експерт ІМІ Роман Кабачій.

4, 76 бали отримав ще один новачок Укрінформ. У виданні вкрай багато паркетних новин (новин з держструктур), і ці новини ніяким чином не уточнюються. 57% матеріалів у виданні є неповними, а 24% матеріалів є незбалансованими та 24% матеріалів є такими де не визначений час коли подія сталася.

«На сайтах новини зазвичай подаються оперативно, але часто з самої новини незрозуміло, коли саме подія сталась і це є серйозним порушенням, адже головні питання, на яке має відповідати новина це де,коли і чому сталася подія»,- зауважила Олена Голуб.

LB.ua у листопаді отримав 4, 62 бали. 67% матеріалів у виданні є неповними і 33% недостовірними, або таким достовірність яких викликає сумніви, це насамперед неперевірені новини з соціальних мереж.

Найгірші показники 4,29 бали отримав сайт Обозреватель, насамперед ці показники обумовлені великою кількістю новин, що мають ознаки замовлення і в яких відразу порушується кілька журналістських стандарти.

Наприклад, «Оппозиционный блок в новой Раде будет бороться за восстановление отечественной экономики».

Серед друкованих видань найкращі показники в листопаді продемонструвала газета «Факти», яка отримала 5 з 6 балів.

Слідом з 4,95 бали йде «Сегодня».

4,87 бали з 6 можливих отримав журнал «Кореспондент».

Майже рівні бали отримали ГПУ та «Український тиждень», відповідно 4,75 та 4,71.

Найгірші показники у «Комсомольської правди в Украине» - 4,38.

Загалом відзначимо, що рівень дотримання журналістських стандартів як в друкованих так і в інтернет-виданнях знаходиться на достойно-високому рівні. Незважаючи на постійні інформаційні вкиди з боку російського агресора, українські ЗМІ намагаються тримати удар, відповідно неточних та брехливих матеріалів практично не виявленно.

Нагадаємо, що згідно позиції ІМІ єдиний спосіб протидіяти інформаційній війні це говорити правду і намагатися якомога ретельніше дотримуватися журналістських стандартів. Відповідно розвивати розумне та критично думаюче суспільство.

ІМІ

 comments powered by Disqus