Звіт з моніторингу журналістських стандартів. Липень 2014 року


Рівень дотримання журналістських стандартів у липні залишився на високому рівні, як і минулого місяця. Так друковані видання отримали 5,18 балів з 6 можливих, а інтернет-ЗМІ – 5,15 (у червні відповідні показники як в друкованих так і в інтернет- виданнях складали – 5,15 балів).

Такими є дані Моніторингу дотримання журналістських стандартів, який проводить Інститут масової інформації.

Найчастіше з шести журналістських стандартів  як друкованими так і інтернет-ЗМІ порушується стандарт повноти представленних фактів, і практично не порушуються стандарти оперативності та відокремлення фактів від коментарів.

Експертка ІМІ Олена Голуб зазначає, що системних і зумисних порушень стандартів українськими друкованими і інтернет-ЗМІ під час моніторингу виявлено не було: «Проте варто відзначити велику кількість інформації, що повідомляють прес-служби,а журналісти її недоопрацьовують. Така ж ситуація і з соціальними мережами, інформація з яких не перевіряється і не уточнюється. Окрім цього варто відзначити, що у друкованих виданнях збільшилась кількість репортажів, які експерти ІМІ на стандарти не оцінюють».

Найвищі показники з дотримання журналістських стандартів серед друкованих видань ортимали газети  «Сегодня» та «Комсомольская правда в Украине» (5, 33 бали з 6 можливих). Але й інші видання лідерам поступаються не значно: так «Український тиждень» отримав 5,29 балів,  а  «Факти» — 5,23. Найнижчі показники має «Кореспондент», показник якого навіть не дотягнув до 5 балів і склав 4,9.

Серед інтернет-видань найменше порушень стандартів зафіксовано у Ліги, яка у липні отримала 5,52 балів . Всі інші сайти показали практично однакові досить високі результати:  LB.ua – 5,1, УНІАН і Обозреватель – 5 балів.

Основною темою у липні стала трагедія з малайзійським пасажирським боїнгом. Всі без вийнятку ЗМІ приділили цій темі максимально уваги, проте інформація, особливо на початку, часто подавалась не перевірена і без експертної оцінки.

Вже традиційно багато уваги приділяєься АТО, проте це інформація пререважно з прес-служб, додаткова експертна думка залучається вкрай рідко, а власні розслідування трапляються ще рідше

У рамках проекту «Моніторинг журналістських стандартів» Інститут масової інформації моніторить на предмет дотримання ними шести журналістських стандартів шість загальнонаціональних друкованих видань («Комсомольская правда в Украине», «Факты», «Корреспондент», «Газета по- українськи», «Сегодня» і «Український тиждень» ) та чотири інтернет-видання (Ліга, Обозреватель, УНІАН і LB.ua). Проект реалізовується за підтримки Інтерньюз Нетворк.

 У червні в рамках моніторингу перевірено 94 матеріали в друкованих виданнях та 84 в інтернет.

Матеріали вичитувались на предмет дотримання в них 6 основних журналістських стандартів: дотримання балансу, оперативності, достовірності, точності, відокремлення фактів від коментарів та повноти.comments powered by Disqus