Барометр свободи слова за жовтень 2015 року


У жовтні перешкоджання журналістській діяльності стали основним порушенням прав журналістів в Україні – 18 випадків. Хоча ця кількість другий місяць поспіль залишається однаковою, але з серпня намітилась тенденція зростання кількості перешкоджань (у вересні - 18, у серпні - 9, у липні – 5, у червні - 8, у травні – 8, у квітні - 5, у березні - 4 випадки, у лютому – 8, у січні – 1).

З початку року ІМІ зафіксував найбільшу кількість випадків перешкоджання журналістам у вересні та у жовтні. Зростання саме у ці місяці пов'язане, насамперед, з передвиборчою кампанію на місцевих виборах та з днем голосування.

Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

В півтора рази цього місяця також зросла кількість нападів та побиттів – 10 (у вересні – 6, у серпні - 6, у липні – 7, у червні - 2, у травні – 3, у квітні - 2, у березні - 5, у лютому – 5, у січні – 6).

Водночас у жовтні знизилася кількість погроз, залякувань журналістів – 1 випадок (у вересні - 4 випадки, у серпні - 1, у липні – 4, у червні - 4, у травні – 2, у квітні - 7, у березні - 4, у лютому - 2, у січні – 3). Також зменшилася кількість випадків ненадання доступу до публічної інформації – 1 (у вересні – 9, у серпні - 1. Кількість випадків цензури залишилася на рівні вересня – 1 випадок.

Натомість у жовтні ІМІ зафіксував випадки нападів на офіси ЗМІ (3), що востаннє фіксувалося у серпні, та пошкодження майна журналістів (2).  

Також було зафіксовано 2 випадки затримань журналістів та 3 випадки кібер-атаки.

Крім того, цього місяця ІМІ зафіксував 4 випадки порушення прав журналістів в анексованому Росією Криму.

Перешкоджали журналістам у жовтні майже по всій території України. Зокрема, на Буковині, Донеччині, Хмельниччині, Закарпатті, Миколаївщині, Житомирщині, Тернопільщині, Сумщині, Запоріжжі, Херсонщині, Волині, Львівщині та Дніпропетровщині.

Областями, в яких найбільше перешкоджали журналістам, стали: Донецька (3), Херсонська, Волинська та Дніпропетровська – по 2 випадки відповідно. Інші області - по одному випадку.

З 18 випадків перешкоджання 14 пов'язані з передвиборчим періодом або порушеннями у день виборів, або у післявиборчий. У цих 14 випадках журналістам перешкоджали переважно члени виборчих комісій, представники партій або партійні агітатори. В інших випадках перешкоджали представники суду, "тітушки", депутати селищної ради, охоронці заводу.

Журналістів переважно не допускали на засідання виборчих комісій або виганяли з засідань чи приміщень комісій.

У день голосування на місцевих виборах 25 жовтня ІМІ зафіксував 5 випадків перешкоджань.

Випадки нападів та побиттів журналістів сталися на Київщині, Дніпропетровщині, Хмельниччині, Рівненщині, Донеччині, Тернопільщині, Сумщині та Житомирщині.

З 10 випадків 1 стався у день виборів, 3 сталися у перед- та поствиборчий періоди.

Застосовували фізичну силу до журналістів -  члени виборчих комісій, охорона кандидата в депутати, "тітушки", невідомі, депутат облради та цивільні.

Випадки нападів на офіси ЗМІ відзначились навіть киданням гранати під офіс редакції, в обох випадках нападів на майно журналістів постраждали їх авто.

Випадки затримання стали кричущими порушеннями прав журналістів з боку працівників СБУ та міліції. В обох випадках журналістів затримували з застосуванням фізичної сили.

Випадки в анексованому Криму пов'язані з блокуванням кримських сайтів Роскомнаглядом.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства журналіста, 52 випадки побиття та нападів на журналістів, 84 випадки перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 12 випадків цензури.

Детальніше з барометром можна ознайомитися нижче:

Фізична агресія

Затримання – 2

1. СБУ затримала у Києві двох журналістів програми «Схеми»

02.10.2015 Співробітники Служби безпеки України (СБУ) 2 жовтня затримали у Києві журналіста Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича програми антикорупційних розслідувань «Схеми. Корупція в деталях», що виходить на «Радіо Свобода» і «UA:Першому». Журналісти знімали сюжет про елітні автомобілі, на яких пересуваються співробітники СБУ. Під час затримання до журналістів була застосована фізична сила. Про це повідомила у Facebook їх колега, журналістка Наталія Седлецька.

«Щойно журналіст програми Схеми Михайло Ткач та оператор Кирило Лазаревич (Бен Цион Лазаревич) під час виконання журналістських повноважень були затримані співробітниками СБУ - їх відвезли в управління на Аскольдовому провулку», - повідомила журналістка.

За її словами, до співробітників програми було застосовано силу. «З того, що відомо - застосували силу та поламали камеру. Вони досі там», - написала вона.

Як повідомив у Facebook Михайло Ткач, журналісти програми «Схеми» мали при собі посвідчення. «Тільки що на нас напали співробітники СБУ просто під ворітьми за адресою Аскольдів провулок, 3. Ми стояли з прес-службою з посвідченням в руках. Поламали камеру. Заламали. Сказали зізнаватися у шпигунстві», - написав журналіст.

Станом на 10.40 ранку журналіста та оператора відпустили, повідомляє «Радіо Свобода» у Twitter. Камеру разом із карткою, на якій був запис, журналістам повернули.

Голова СБУ Києва і Київської області Михайло Глуговський вибачився перед журналістами програми антикорупційних розслідувань «Схеми» за інцидент із їх затриманням і заявив про можливе перевищення повноважень з боку працівників СБУ, повідомляє «Радіо Свобода».

Водночас речниця СБУ Олена Гітлянська  повідомила, що голова СБУ Василь Грицак призначив службове розслідування через затримання працівниками СБУ журналістів.

2. Міліціонери з Богодухова затримали журналістів Громадського Харків

02.10.2015 У місті Богодухові Харківської області 2 жовтня співробітники міліції затримали журналістів Громадського ТБ.Харків з застосуванням фізичної сили. Журналісти висвітлювали пікет, який проводили харківські активісти біля нафтопереробного заводу в Богодухові (ТОВ "Богодухівська нафтобаза").

Пікетувальники вимагали зупинити незаконну, за їхніми словами, переробку нафти і також вимагали зустрічі з директором заводу. Через три хвилини після початку акції до будівлі заводу під'їхало близько семи автівок міліції, з яких вийшли озброєні люди у формі співробітників міліції.

Після нетривалої перепалки з активістами, міліціонери почали затримувати активістів, а після цього і журналістів Громадського ТБ.Харків. На прохання представитися і назвати причину затримання журналістів, міліціонери мовчки намагалися припинити зйомку,  повідомляє Громадське ТБ.Харків на своїй сторінці у Фейсбук.

"Нашим журналістам викрутили руки, помістили в автозак, і доставили у відділення міліції Богодухівського району. У райвідділі журналістів змусили припинити зйомку й намагалися додивитися особисті речі. Будь-які прохання представитися і назвати причини затримання співробітники міліції ігнорували. Через годину журналістів відпустили з райвідділу", - повідомляє Громадське ТБ.Харків.

Побиття, напади – 10

1. На Київщині невідомий напав на журналістку проекту "Стоп корупції"

06.10.2015 На журналістку проекту «Стоп корупції» Лілію Ткачук напав невідомий чоловік у селі Княжичах Броварського району (Київська область). Про це повідомляє Телекритика з посиланням на допис кореспондента телеканалу «Інтер» Романа Бочкали у Facebook.

За його словами, 6 жовтня Лілія Ткачук знімала у Княжичах сюжет про незаконний розподіл землі та відгородження таких ділянок шлагбаумом. Під час зйомки на журналістку напав невідомий, особу якого нині встановлюють. Його одяг було марковано знаками приналежності до батальйону «Азов». Наразі надійшла інформація, що невідомий нібито не має відношення до батальйону.

«Наявне порушення статті 171 Кримінального ї кодексу. Є свідки, фото і відео докази. Прошу шановну Тетяну Котюжинську звернути увагу на подію! Викликали міліцію, заяву прийняли, опитали. Кримінального провадження поки немає, але коментувати дії співробітників МВС вважаю передчасним. Артем Шевченко, прошу тебе взяти під особистий контроль цю ситуацію. Також хочу звернутися до колег-народних депутатів, зокрема Ольги Червакової. Настав час вже скликати комітет з ЗМІ конкретно по питанню протидії законній професійній діяльності журналістів. Що ні день, то якісь НП!», - написав Роман Бочкала.

Проект «Стоп корупції у Київській області» – спільний проект Київської обласної державної адміністрації, громадських організацій і партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», започаткований з ініціативи першого заступника голови КОДА Лева Парцхаладзе. Учасники проекту збирають повідомлення від громадян про факти корупції, з якими вони зіткнулися.

2. У Дніпропетровську члени міської комісії напали на журналіста та викрали посвідчення

09.10.2015 9 жовтня у Дніпропетровську під час жеребкування членів дільничних виборчих комісій у Самарській районній виборчій комісії члени Дніпропетровської міської виборчої комісії Валентина Панкуліч та Наталія Волок застосували фізичну силу проти журналіста dp1.info Вадима Головченка, зірвали його посвідчення та нецензурно ображали. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

Офіційний спостерігач ОПОРИ Денис Давидов та журналіст видання dp1.info Вадим Головченко 9 жовтня близько 21 години відвідали засідання Самарської районної виборчої комісії в місті Дніпропетровськ, на якому відбувалося жеребкування членів дільничних виборчих комісій в Самарському районі. Вони побачили як одному з членів комісій передають списки з даними учасників жеребкування по кожній дільниці, а далі ці списки кудись виносяться.

У коридорі представники ОПОРИ побачили як член комісії, який носив папери, виходить з кабінету №350, в якому знаходяться заступник голови Дніпропетровської міської виборчої комісії Наталія Волок та член Дніпропетровської міської виборчої комісії Валентина Панкуліч. Як зазначає ОПОРА, члени Дніпропетровської ТВК опрацьовували і робили якісь позначки у списках, схожих на ті, що виносили члени Самарської районної ТВК. Волок навіть запропонувала журналісту dp1.info допомогти їм в обробці документів, на що журналіст відповів відмовою, оскільки не має таких повноважень.

Валентина Панкуліч попросила вийти журналіста з кабінету, а за кілька секунд підвелася з місця і почала виштовхувати журналіста. На заперечення Вадима Головченка не чинити протиправних дій, Наталія Волок схопила журналіста за стрічку з посвідченням на шиї, а в цей час Панкуліч виштовхувала журналіста. Волок тягнула стрічку з такою силою, що стрічка розірвалася і посвідчення залишилося в її руках.

Навіть після того як журналіста виштовхали Валентина Панкуліч продовжувала кричати "Виходьте, хлопці", а Наталія Волок нецензурно висловлювалася як їй набридла діяльність журналістів.

Одразу після інциденту журналіст викликав патруль 102 і подав заяву про злочин представникам Самарського райвідділу міліції. Відповідну заяву зареєстровано у черговій частині Самарського райвідділу за номером 8370.

3. У Хмельницькому охорона Гереги виштовхала журналістів з його зустрічі з педагогами

19.10.2015 19 жовтня у Хмельницькому кореспондентам “Точки Опори” заборонили знімати зустріч кандидата у депутати Хмельницької обласної ради, співзасновника партії “За конкретні справи” Олександра Гереги з педагогами. Коли журналісти відмовилися припинити зйомку, охорона кандидата силою виштовхала їх із зали. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

Інцидент стався у приміщенні Хмельницького обласного ліцею-інтернату, де проходила зустріч. Конфлікт вирішували за участю правоохоронців.

Зустріч організувало керівництво Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Послухати кандидата зібралися педагоги зі всієї області, які в той час проходили курси підвищення кваліфікації на базі ліцею. При цьому, зауважує ОПОРА, у час, коли відбувалася зустріч, вчителі мали б бути на четвертій парі.

Спостерігачі ОПОРИ, які водночас є кореспондентами видання “Точка Опори”, знімали захід на камери, що не сподобалося кандидату. Відтак охорона Гереги почала вимагати від журналістів припинити зйомку. Коли ті відмовилися, показавши журналістські посвідчення і аргументувавши свою відмову нормами чинного законодавства, їх силою виштовхали з актової зали.

Кореспонденти, у свою чергу, викликали правоохоронців. Також на місце інциденту прибули представники партійного штабу. Після з’ясування всіх обставин партійці вибачилися перед журналістами, пояснивши дії охоронців прагненням уникнути провокацій, і запропонували надати графік усіх зустрічей кандидатів від партії “За конкретні справи” з виборцями.

4. У Рівному "тітушки" окропили з газового балончика та душили оператора місцевого телеканалу

21.10.2015 21 жовтня у Рівному невідомі чоловіки спортивної статури застосували фізичну силу до оператора місцевого телеканалу ТРК “Рівне 1” Артема Лаговського під час зйомок сюжету. Один з “тітушок” бризнув на оператора невідомою речовиною з газового балончика, а потім почав душити. Про це повідомляється на сайті телеканалу.

Інцидент стався, коли знімальна група готувала репортаж про вандалізм навколо приватного будинку по вулиці Мірющенка. Мешканців будинку намагаються виселити, оскільки сім’я не змогла погасити валютний кредит.

Зокрема, журналісти знімали, як група невідомих осіб спортивної зовнішності вчиняли напад на помешкання рівнян - били вікна, обрізали електричний струм.

“Наша знімальна група працювала відкрито. Один з представників групи "тітушок", які називали себе новими власниками будівлі, напав на нашого оператора Артема Лаговського. Спочатку окропив його невідомою речовиною з газового балончика, а потім почав душити”, - повідомили на телеканалі.

Журналістка Катя Мункачі та оператор Артем Лаговський написали заяви на ім'я слідчого міськвідділку міліції про скоєння злочину за статтею 171 ККУ (перешкоджання законній професійній діяльності журналіста).

Також відбулася зустріч представників телеканалу з начальником міського відділку міліції Василем Зелінським, який пообіцяв швидке, прозоре та чесне розслідування справи і максимальну співпрацю.

5. У Вінниці журналіста виштовхали з дільниці і відібрали техніку

26.10.2015 На одній з вінницьких дільниць сталася сутичка між журналістом Vlasno.info та невідомими особами. Школа № 36, що знаходиться в самому кінці вулиці Пирогова, має аж дві дільниці, журналісти вирішили відвідати обидві. На дільниці №051673 за годину до кінця виборів було все спокійно. Щоправда, спостерігачі розповіли, що вдень тут помітили кілька порушень, навіть надали фотознімки, коли в одній кабінці перебували двоє людей.

Також журналісти помітили, що скриньки для бюлетенів опломбовані лише з одного боку. А печатки прикріплено скотчем. Голова комісії запевнив: у законі не зазначено, скільки саме має бути пломб, а скотч для того, щоб печатки міцніше трималися.

На дільниці було чимало кандидатів від різних партій, які оточили її своєю увагою, а незабаром сюди завітали представники однієї з політичних сил. Вони звернули увагу на односторонні печатки і викликали міліцію, з вимогою зафіксувати порушення.

Поки журналістка знімала все, що відбувається на дільниці, один з чоловіків, які були поряд, виштовхав її на вулицю та відібрав техніку. Мотивував це тим, що він не хоче, аби його знімали, хоча його ніхто і не знімав.

Згодом заявив, що камеру йому віддали добровільно і вимагав видалити всі записи. Міліція, яка чергувала на дільниці, жодним чином не відреагувала. Навпаки, журналістку з усіма відповідними документами звинуватили у провокації та порадили дочекатися опергрупи.

Поки міліція їхала, хуліган, який так і не представився, весь час поводився агресивно, але, зрештою, техніку повернув. Міліціянти, до яких журналістка звернулася з проханням написати заяву, від цієї ідеї її переконливо відмовили: «Вам же повернули техніку, то що ви хочете?»

Продовжилося з'ясування ситуації довкола пломб. На активістів, які вимагали зафіксувати порушення, на самих написали заяву. Члени комісії звинуватили їх у спробі зриву виборів на дільниці.

За дві хвилини до закриття, всіх попросили вийти і розпочався підрахунок голосів.

До зачиненої дільниці почали під'їздити елітні автівки. Ще вдень спостерігачі повідомили, що почули на дільниці розмову двох людей, які є кандидатами на цьому окрузі, мовляв, "увечері підвезуть бюлетені".

6. У Маріуполі невідомий напав на журналістку

27.10.2015 27 жовтня у Маріуполі (Донецька область) невідомий чоловік напав на журналістку місцевого сайту 0629 Ганну Працкову. Про це повідомляється на сайті 0629. Цю ж інформацію журналістка підтвердила регіональному представнику ІМІ.

Кореспондент робила знімки для фотопроекту. У цей момент на неї накинувся чоловік.

"Чоловік погрожував розбити фотоапарат і кидався на мене з кулаками, - розповіла журналістка. - Претензія була одна - нібито в кадр фоторепортера потрапила рідна йому людина".

Невідомий, дізнавшись, що перед ним журналіст, погрожував "розбити голову і переламати пальці".

"Я настільки злякалася, що стала криком кликати на допомогу перехожих, - розповіла потерпіла. - Міліцію викликати я не могла, так як цей чоловік у будь-яку секунду міг вихопити з рук телефон".

На крики про допомогу відгукнувся перехожий. Але чоловік не вгамовувався. Він став погрожувати і йому, а заспокоївся лише після того, як журналіст показав йому знімки, на яких нікого зі знайомих нападника не виявилося.

7. У Тернополі члени ТВК виштовхували журналіста з засідання комісії

28.10.2015 У Тернополі під час засідання Тернопільської ТВК спостерігача ГМ ОПОРИ та журналіста Ігоря Процика члени комісії виштовхували з приміщення комісії. Про це УНН розповів представник ГМ ОПОРА Ігор Процик.

За його словами, він став свідком того, як під час засідання Тернопільської ТВК невідомий чоловік приніс у кімнату, де працює комісія, пакунок загорнутий так, як запечатують протоколи ДВК.

Як відзначив Процик, він почав фільмувати подію на мобільний телефон. У цей час невідомий чоловік заховався за ширмою, а голова ТВК почав перешкоджати зйомці.

"Члени комісії почали силою виштовхувати мене з приміщення ТВК. Після чого голова ТВК Віктор Дрозда поставив на розгляд комісії питання про заборону перебування в приміщенні ТВК "фізичної особи" , яка перешкоджає роботі комісії. На прохання надати копію рішення, отримав відмову. На мої прохання пояснити, що то за документи і на зауваження, що я - не фізособа, а журналіст і представник ОПОРИ, голова ТВК лише кричав, що я заважаю йому працювати. Я викликав міліцію" - зазначив Процик.

На місці події працювала слідчо-оперативна група, яка вивчала усі обставини конфлікту.

8. У Вінниці колектор відібрав фотоапарат у журналістки

28.10.2015 28 жовтня у Вінниці невідомий чоловік, що представився працівником колекторської фірми, відібрав фотоапарат та забрав флеш-карту у журналістки медіакорпорації "RIA". Про це повідомляє прес-служба прокуратури Вінницької області.

Інцидент стався під час здійснення зйомки при виселенні з квартири по вул. Свердлова у м. Вінниці її власниці з трьома дітьми.

Прокуратура міста Вінниці здійснює процесуальне керівництво досудового розслідування кримінального провадження, яке відкрито за фактом відкритого заволодіння флеш-картою кореспондентки.

За даним фактом 28.10.2015 СВ Вінницького МВ УМВС України у Вінницькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 186 КК України. У кримінальному провадженні проводяться допити свідків, виконуються інші першочергові слідчі дії, спрямовані на швидке, повне та неупереджене дослідження обставин злочину.

9. Депутат Сумської облради напав на журналістів з кулаками і намагався розбити камеру

29.10.2015 У Сумах депутат облради Василь Макаренко, який був учасником ДТП, намагався вибити журналістам камеру та вдарити в обличчя журналіста.

Інцидент стався, коли працівники медіа, побачивши ДТП, підійшли на місце аварії для з'ясування обставин. Однак, до них одразу кинувся водій Mercedes, який був учасником аварії. То був депутат облради Василь Макаренко.

Поводився він дуже агресивно, намагався вибити камеру з рук оператора та вдарити в обличчя журналіста. Макаренко у 2010-му очолював пенітенціарну службу Сумщини, зараз – генерал-майор у відставці та депутат обласної ради від партії "Воля народу".

10. Хазяйка розважального комплексу «Хвиля» напала на знімальну групу Житомир.info

29.10.2015 Хазяйка готельно-оздоровчого комплексу «Хвиля» Євгенія Волинець напала на знімальну групу Житомир.info під час зйомки сюжету про пожежу. Про це журналісти видання повідомляли з місця події.

«Спочатку охоронець нас не пускав на територію, потім прибігла хазяйка, відібрала у нас базу і мікрофон, порвала дріт», - розповів журналіст Олексій Антипенко. - Хазяйка також нападала на знімальну групу каналу СК-1, зокрема - на журналістку Яну Кухарчук (Черпицьку)».

На місце викликали міліцію. Приїхав також знайомий хазяйки на BMW без номерів і намагався залагодити  конфлікт.

Як повідомляв Житомир.info, вранці 29 жовтня в готельно-оздоровчому комплексі «Хвиля», який знаходиться на Крошні в Житомирі, сталася пожежа.

Погрози, залякування – 1

1.Журналістів ТСН під час зйомки сюжету попередили, що вони можуть залишитися у бурштинових ямах

07.10.2015 Знімальній групі програми ТСН.Тиждень телеканалу 1+1 під час зйомки сюжету про нелегальний видобуток бурштину на Рівненщині довелося зіткнутися з супротивом місцевого населення, яке попереджало кореспондентів, що вони можуть залишитися в бурштинових ямах. Про це йдеться у дослідженні “Чи вдасться помирити бурштинову мафію і державні інтереси”, яке зробив журналіст ТСН Сергій Гальченко, повідомляє Чарівне.

Як йдеться у сюжеті, війни між бурштинокопачами та правоохоронцями тривають не перший місяць, але досі парламент не ухвалив закон, який дозволив би людям легально копати бурштин.

Днями на Волині стався черговий конфлікт із залученням військової техніки.

“У густих зелених масивах рівненських лісів знайти клондайк неважко. Місць, де колись був ліс, тут достатньо. Знищених по-варварськи пейзажів - сотні гектарів. Коли ми самі шукали мийників - творців марсіанських пейзажів, місцеві ДАІшники кілька днів поспіль здавали наші маршрути. І ті швидко згорталися. Довелося міняти авто і їздити вночі. Знімали таємно, бо попередили, що можемо залишитися в цих ямах…”, - розповів в сюжеті Сергій Гальченко.

Пошкодження і напади на офіси ЗМІ – 3

1.В Олександрії під редакцію газети кинули гранату

13.10.2015 13 жовтня у місті Олександрія Кіровоградської області у двір офісу газети "За нашу Перемогу" на вулиці Дзержинського,1 кинули гранату, яка вибухнувши, пошкодила офіс редакції. Редактор газети Борис Логвінов пов’язує інцидент з професійною діяльністю. Про це він повідомив виданню “Моя Олександрія”.

За словами Логвінова, вибух стався о 4:05 ранку. Осколки розбили вікна, пошкодили стіни, обгоріла тротуарна плитка біля хвіртки, куди впала граната.

Під час вибуху Логвінов знаходився у будинку, але не постраждав. Через 45 хвилин після виклику на місце події прибула міліція, а потім вибухотехніки з Кіровограда.

При огляді місця події, за словами Логвінова, була виявлена ​​ручка від гранати, ймовірно, системи РГД-5.

За однією з версій Логвінова, вибух є черговим попередженням місцевої влади, яка не терпітиме критики і викривальних матеріалів на свою адресу. Потерпілий наголошує, що до вибуху його побили невідомі.

“Я впевнений, що є одна людина, яка зацікавлена у фізичному знищенні мене, як редактора газети, як автора книги про нього - це дійсний голова, кандидат на цю посаду на цих виборах, Цапюк Степан Кирилович. Відносно цієї людини вже є кримінальне провадження, відкрите за фактом вчинення злочину відносно мене, а саме, ця людина найняла людей, які порізали мені горло. Цей злочин був вчинений декілька років тому, досьогодні проводиться досудове розслідування слідчим управлінням УМВС Кіровоградської області”, - розповів Логвінов.

Також він зазначає, що у нього немає інших ворогів, крім мера: “Користуючись бездіяльністю міліції, яка фактично підкоряється цій людині, він не тільки розграбував моє підприємство, але я отримую від його підлеглих систематичні погрози про своє фізичне знищення. У мене немає інших ворогів, крім цієї людини, які могли б бажати моєї смерті”.

Також Логвінов вважає, що таким чином “паралельно здійснюється залякування членів трудового колективу редакції газети”. “Оскільки він розуміє, що я не дуже боюсь його розправи, скоріше за все, він залякує моїх підлеглих…”, - додав редактор.

Також він запевнив, що газета виходитиме. У номері, який мав вийти 13 жовтня, мали вийти критичні матеріали про мера.

“Вона мала вийти сьогодні, тепер вона вийде у п’ятницю, і ми все це будемо висвітлювати. Очевидно, він знав які матеріали мали бути опубліковані про нього у наступному номері. Ці матеріали вже анонсувалися. Це матеріали про те, що відносно нього порушено кримінальне провадження про розкрадання державних коштів у крупному розмірі. А саме про  те, що він не розмитнив увезений автомобіль Ленд Ровер свій протягом п’яти років, а також використовує номера, які недійсні з 2011 року, _ розповів Логвінов.

Як пише видання, отримати коментар у мера міста Степана Цапюка не вдалося, оскільки той не бере трубку.

Як повідомив начальник Олександрійського МВВС Олександр Кодак, вирішується питання про кваліфікації даного злочину. “Надійшло повідомлення в чергову частину Олександрійського МВ УМВС в області, що за адресою Дзержинського, 1 невідома особа застосувала вибуховий пристрій. На місці події працювали криміналісти, лабораторія, експерти-вибухотехніки. Вирішується питання про кваліфікації даного злочину”, - сказав Кодак.

Логвінов наполягає на відкритті провадження за ч. 2 ст. 171 "Переслідування журналіста за виконання професійних обов'язків, за критику, здійснюване службовою особою або групою осіб за попередньою змовою" КК України.

Як повідомляє видання Олександрійські новини, Борис Логвінов також відомий в Олександрії як заступник директора з загальних питань ВАТ “Завод “Агромаш”. Він представляв інтереси акціонерів підприємства у численних судових засіданнях щодо повернення у приватну власність території і майна заводу, який міська влада Олександрії, на думку акціонерів, незаконно прибрала до своїх рук.

Як повідомляв ІМІ, 26 травня 2013 року на Бориса Логвінова було здійснено напад, під час якого йому було нанесено тяжкі тілесні ушкодження. Головний редактор вважає, що напад пов'язаний з його журналістською діяльністю.

Розслідування кримінальної справи про напад на головного редактора олександрійської газети «За нашу перемогу» Бориса Логвінова поновили і передадуть до Кіровоградської обласної прокуратури.

2. На Донеччині невідомі розбили вікна в офісі сайту 06239

20.10.2015 20 жовтня невідомі напали на редакцію сайту 06239.com.ua (Сайт міста Красноармійська та Димитрова). Про це повідомляється на сайті видання.

Прийшовши вранці на роботу журналісти сайту виявили, що розбиті дверне та віконне скло фасаду редакції, а також всередині приміщення кинуто спаплюжений прапор України.

Працівники сайту відразу ж повідомили про інцидент в чергову частину Красноармійського міського відділу міліції. Правоохоронці зареєстрували звернення і негайно виїхали на місце події.

На місце події була направлена ​​слідчо-оперативна група міськвідділу, проводиться низка заходів, спрямованих на встановлення осіб, причетних до скоєння даного правопорушення.

Відомості за даним фактом внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.1 ст.296 (Хуліганство) КК України.

На думку редакції сайту, єдиною причиною інциденту міг стати конфлікт одного з журналістів з кандидатом на посаду міського голови Красноармійська Русланом Требушкіним.

Видання нагадує, що 19 жовтня кореспондент сайту 06239 звернувся до Руслана Требушкіна за коментарем щодо подій, що відбуваються у Територіальній виборчій комісії Красноармійська, але кандидат на посаду міського голови, “будучи агресивно налаштований по відношенню до сайту, не тільки не дав коментар, але й намагався заволодіти робочим планшетом”.

Щоб уникнути непорозумінь представник редакції сайту в телефонному режимі звернувся за коментарем Руслана Требушкіна з цього приводу, але почувши поєднання слів "сайт 06239", він попросту кинув слухавку.

Як повідомляє регіональний кореспондент ІМІ, 13 жовтня  доступ до сайту 06239.com.ua був обмежений декілька годин. Замість матеріалів сайту на домені з’явилася інформація в якій пояснювалося, що громадська організація «Контроль та безпека» призупинила діяльність ресурсу через «багаточисельні факти розміщення на ресурсі матеріалів, котрі розпалюють розбрат та ворожнечу в українському суспільстві, спекулюють на темі війни в українському Донбасі».

Організація «Контроль та безпека» зареєстрована у сусідньому Димитрові, міський голова якого Руслан Требушкін був неодноразовим фігурантом журналістських розслідувань сайту. Зокрема, 06239.com.ua неодноразово звертав увагу на те, що одним із засновників ТОВ «Імперія нафтопродукт», відносно якого відкрито кримінальне провадження про можливе привласнення бюджетних коштів Димитрова, є брат чинного голови Олексій Требушкін.   

3. У Лозовій місцевому телеканалу пошкодили кабель

21.10.2015 У ніч з 21 на 22 жовтня у Лозовій Харківської області невідомі пошкодили кабель, що забезпечує мовлення найбільшого міського телеканалу «Сигма». Представники каналу пов'язують інцидент зі своєю журналістською діяльністю і припускають, що за подією стоїть один із передвиборних штабів. Про це повідомив директор телеканалу «Сигма» Віктор Гаращук, повідомляє LB.ua.

«Все почалося ще 2 тижні тому, коли у місцевого провайдера зламався модулятор, який приймає наш сигнал, і 15000 квартир - більш ніж половина жителів Лозової - залишилися без «Сигми». Нам змінили канал, але тепер, щоб дивитися нас, людина мусить вручну переналаштувати свій телевізор, а це непросто. А у ніч з 21 на 22 жовтня «Сигма» зникла з ефіру повністю - невідомі вирізали шматок кабелю, що передає наш сигнал зі студії на телецентр. Ми орендуємо оптоволоконну лінію зв'язку у компанії «Мега». Одна з ділянок кабелю пролягає по опорах моста - саме її пошкодили зловмисники», - сказав Віктор Гаращук.

У четвер провайдер розпочав відновні роботи, і о 16-00 телеканал повернувся в ефір. Але вже о 19-00 сигнал знову зник - бригада виїхала на місце і встановила, що на мосту знову обрізано шматок кабелю, цього разу ще більший.

«Сьогодні об 11-00 лінію знову відновили, але ми не виключаємо нових диверсій. Щоб нормально відпрацювати останній ефір перед «Днем тиші», ми виставимо патрулі для їхного запобігання. Безумовно, ми пов'язуємо ці інциденти з нашою журналістською діяльністю і вважаємо наступом на свободу слова. В ефірі ми дотримуємося балансу думок, дотримуємося всіх журналістських стандартів, у нас найбільша аудиторія в Лозовій. Очевидно сьогодні, наприкінці передвиборчої кампанії, наші гострі ефіри та об'єктивні новини заважають комусь із кандидатів у мери», - підкреслив Віктор Гаращук.

За словами директора телеканалу, відключення від ефіру небезпечне ще й тому, що «Сигма» - єдине ЗМІ з крупним покриттям, здатне оперативно сповіщати жителів Лозової про надзвичайні ситуації.

«У 2008 році, коли в місті були вибухи, «Сигма» була єдиним джерелом інформації для населення - тільки ми оперативно повідомляли, куди евакуюватися, де штаби, де укриття. На сьогодні у нас знеструмлено все ефірне наземне мовлення. У разі будь-якої події, ми не зможемо сповіщати людей. Це значно небезпечніша загроза, ніж невихід в ефір чергового випуску новин», - резюмував Гаращук.

Довідка. Телеканал «Сигма» з 1993 року здійснює мовлення у місті Лозова і Лозівському районі. Орієнтовна аудиторія телеканалу - 350 тисяч осіб. Кількість годин власного мовлення - 5.

Пошкодження майна і напади на приміщення журналістів – 2

1.У Рівному журналісту "Дорожнього контролю" спалили автомобіль

05.10.2015 У ніч на 5 жовтня у Рівному невідома особа підпалила автомобіль “Опель Комбо”, що належить 25-річному активісту громадської організації “Дорожній контроль”. Про це повідомляється на сайті УМВС України в Рівненській області.

Інцидент стався на вулиці Степана Бандери о третій годині ночі.

«Попередньою причиною загоряння автомобіля є підпал», - зазначають в міліції.

Відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідування за частиною 2 статті 194 Кримінального кодексу України (умисне знищення або пошкодження майна).

Міліціонери встановлюють осіб, причетних до скоєння цього злочину. Зловмиснику загрожує кримінальна відповідальність.

Як вдалося з’ясувати ІМІ, автомобіль належить журналісту всеукраїнської правової газети “Дорожній контроль” Сергію Зейналову. В коментарі ІМІ Сергій Зейналов зазначив, що вважає це підпалом і пов’язує інцидент з професійною діяльністю, оскільки останнім часом йому надходили погрози, щоб покинув місто Рівне і більше в ньому не з’являвся.

Із якою справою конкретно пов’язаний інцидент, Сергій точно сказати не може, оскільки є дві передумови. Одна з них - він проходить свідком у справі щодо затримання прокурора Рівненської районної прокуратури Андрія Таргонія, по якому нещодавно відкрили кримінальне провадження щодо хабарництва.

Друга - у Сергія є відеоматеріал, як начальник Кузнецовської ДАІ Андрій Катеринич вимагав хабар - 41 грн (у третьої особи, а він це фіксував на відео і це відео взято в суді як доказ).

Як повідомили виданню Рівне вечірнє в Головному управлінні Державної служби надзвичайних новин в Рівненській області, остаточну причину пожежі ще з'ясовують, але також не виключають версії про те, що це міг бути підпал.

2. У Полтаві згорів автомобіль журналіста ГромадськогоТБ. Міліція з'ясовує причину пожежі

20.10.2015 Зранку 20 жовтня у Полтаві згорів автомобіль журналіста ГромадськогоТБ.Полтава Анатолія Мележика, повідомляє ГромадськеТБ.Полтава.

Автомобіль ВАЗ-2105 знаходився поруч з домом, де проживає журналіст. На місце події уже за кілька хвилин прибули пожежники та представники міліції. Що стало причиною займання автівки – встановить експертиза.

Журналіст вважає, що пожежа пов’язана з його професійною діяльністю, адже на початку місяця машину вже зламували, а ще раніше на пошту Полтавського ГромадськогоТБ приходив лист з погрозами. Видання зауважує, що на задньому склі автомобіля є наклейка з логотипом ГромадськогоТБ.

Як зауважує видання, ГромадськеТБ.Полтава останнім часом активно висвітлювало  теми, що стосуються підкупу виборців кандидатами на посаду міського голови. Зокрема, на сайті нещодавно були опубліковані наступні матеріали: "Цукор vs. Аптечки: чим «купують» виборців Полтави", "Прибічники Матковського «не бачать», як він роздає аптечки", "18 полтавських журналістів підписалися під листом до Порошенка" та інші.

На наступний день після виходу одного сюжету - «Прибічники Матковського “не бачать”, як він роздає аптечки» - 3 жовтня, автомобіль Мележика було зламано.

Також журналісти цього ЗМІ були одними з підписантів листа Президенту України про підкуп виборців у Полтаві, повідомляє Коло. Як розповів Мележик, у ніч із 2 на 3 жовтня невідомі намагалися зламати замки та проникнути в автомобіль. Це сталося після сесії Полтавської обласної ради.

Як повідомляється на сайті УМВС України у Полтавській області, подія сталася 20 жовтня близько п’ятої ранку у Ленінському районі Полтави. Про пожежу автомобіля по провулку Рибальському до рятувальних та правоохоронних служб повідомив перехожий.

“Власником автомобіля ВАЗ - 21053 є журналіст Громадського ТБ. Вогнем повністю знищено передню частину автомобіля. Правоохоронці проводять подальшу перевірку та встановлюють всі обставини події. Про причини загорання стане відомо після проведення відповідних експертиз”, - зауважили в міліції.

Вирішується питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 194 Кримінального кодексу України (Умисне знищення або пошкодження чужого майна).

Як повідомляв ІМІ, 8 жовтня журналісти дев’ятьох провідних ЗМІ Полтави направили листа Президенту України Петру Порошенку з проханням втрутитися у ситуацію, яка пов’язана з тим, що кандидат на посаду мера Полтави Андрій Матковський, який балотується від партії Блоку Петра Порошенка "Солідарність", займається підкупом виборців. Лист, зокрема, підписав і Анатолій Мележик.

Перешкоджання законній діяльності журналіста – 18

1.На Буковині охоронці виганяли журналістку з-під воріт заводу і хотіли відібрати фотоапарат

05.10.2015 5 жовтня у селі Мамаївці Чернівецької області охоронці колишнього підприємства "Букофрут" (нині "Dohler") відганяли від заводу кореспондентку газети "Молодий буковинець" Галину Марків, яка спілкувалася з підприємцями, що здають яблука на завод, та намагалися відібрати фотоапарат. Про це повідомляє “Молодий буковинець”.

Перед цим, зауважує видання, журналістка двічі телефонувала на підприємство, просила з’єднати з керівництвом. Хотіла домовитися, щоби побувати на території підприємства, написати про прийом та переробку яблук на концентрат.

“Втім, обидва рази слухавку піднімала жінка, мабуть, секретар. І відповідала, що керівництва немає на місці і коли буде, невідомо. Зрештою жінка висловилася прямо: “Я не думаю, що ви можете розраховувати на таку інформацію”, - розповіла Марків.

Біля приміщення заводу Галина Марків спілкувалася з підприємцями, які здають на завод яблука. Розмовляла з ними, з дозволу підприємців сфотографувала їхні машини з яблуками.

“За ворота підприємства не заходили. Потім один із чоловіків підвів мене до стенду із цінами, за якими приймають яблука у людей. Тут нас помітив охоронець по той бік огорожі. Він швидко вискочив: “По якому праву ви тут ходите з фотоапаратом? Хто вам дозволив знімати? Де ваш дозвіл?”, “Я не знімаю ваше підприємство, а лише людей, які здають яблука. І я не перебуваю на території заводу”, - розповіла журналістка.

Охоронець наполягав, що це територія заводу і вона не має права знаходитися тут без дозволу. Галина представилася, ким працює, але підбіг ще один охоронець, який запропонував забрати у журналістки фотоапарат. На допомогу Галині прийшов чоловік, який привіз яблука. Він відвів убік журналістку, а охоронцям сказав: “Хлопці, та що ви, це ж кореспондент, вона з нами приїхала поспілкуватися”.

“Уже з редакції я зателефонувала на підприємство. Слухавку взяв якийсь чоловік. Хто, яка посада – не повідомив. Мабуть, там не прийнято представлятися. Підприємство тепер називається не "Букофрут", а "Dohler", - пояснив мені чоловік. Він сказав, що це європейська компанія, вони не бажають публічності.  Також сказали, що я можу писати заяву на охоронців. "Але на територію заводу ми журналістів не запрошуємо. Хіба знаєте що? Надішліть проект статті, я покажу її керівництву. Якщо керівникам сподобається, вони, можливо, дозволять вам приїхати”, - розповіла Марків.

2. У Маріуполі члени районної виборчої комісії не допустили до засідання журналістів

05.10.2015 У Маріуполі (Донецька область) Іллічівська районна виборча комісія не допустила на своє засідання представників ЗМІ та ОБСЄ. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

Так, 5 жовтня Іллічівська районна виборча комісія проводила засідання. Коли воно почалось, то у залу зайшли представники Маріупольського телебачення та збирались почати зйомку. Голова комісії попросив журналістів вийти, на що вони відповіли, що, згідно із Законом України «Про місцеві вибори», мають право на здійснення професійної діяльності. У цей час до зали зайшло ще декілька осіб, які були представниками місії ОБСЄ. Їх теж попросили залишити засідання Іллічівської районної виборчої комісії.

За словами голови РВК, причиною того, аби ЗМІ та ОБСЄ вийшли, було їх запізнення. Він наголосив, що напередодні комісія більшістю проголосувала за те, аби не допускати до своєї роботи тих, хто запізнюється, незважаючи на статус цих осіб.   

Як вважають аналітики ДОО ВГО «Комітет виборців України», на засіданні РВК мали право знаходитись і журналісти, і представники ОБСЄ. Це право офіційним спостерігачам від громадських організацій, іноземних держав, міжнародних організацій, а також представникам ЗМІ гарантує стаття 27 Закону України «Про місцеві вибори». У ч. 10 цієї ж статті йдеться, що «виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права бути присутніми на засіданні осіб, зазначених у пунктах 3-6 та абзаці десятому частини дев’ятої цієї статті, якщо вони протиправно перешкоджають його проведенню. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів від складу комісії». Аналітики підкреслюють, що запізнення на засідання не є грубим та мотивованим порушенням.

Згідно з ч. 10 ст. 67 цього ж Закону, офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій не мають права втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження. Запізнення не підпадає під ці умови.

Окрім цього, щодо діяльності ЗМІ, то у частині 4 п. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» йдеться, що виборчий процес здійснюється на засадах публічності і відкритості. У пункті 4 ст. 13 сказано, що представникам ЗМІ гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з місцевими виборами. Окрім порушення РВК власне виборчого законодавства, їх члени порушують Закони України, які регулюють журналістську діяльність, а також основні демократичні принципи, які прописані в Конституції України.

3.На Донеччині дві виборчі комісії не допускають до себе журналістів

06.10.2015 Курахівська міська виборча комісія та Мар’їнська районна територіальна виборча комісія (Донецька область) не допускають до своєї роботи журналістів. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ з посиланням на свого спостерігача.

За повідомленням спостерігача, минулого тижня члени комісій з недовірою поставились до посвідчення одного з місцевих журналістів, який звернувся до них за інформацією. Члени комісії заявили, що напишуть офіційний запит в редакцію, аби впевнитись, що журналіст дійсно є представником організації, яка зазначена на посвідченні. Через тиждень представник ЗМІ так і не був допущений до роботи комісії.

Така ж ситуація склалась і з іншими журналістами. 5 жовтня обидві комісії не допустили декількох представників ЗМІ до своїх інформаційних матеріалів після того як останні продемонстрували свої редакційні посвідчення. За словами членів комісій, посвідчення не є достатнім доказом того, що журналіст працює у тому чи іншому ЗМІ. Члени комісії знову сказали, що їм має бути надане офіційне підтвердження від редакції. У комісіях додають, що ЗМІ повинні мати офіційну акредитацію, а відповіді на питання вони згодні надавати лише у письмовому вигляді.

У своїх вимогах голова Курахівської міської виборчої комісії Оксана Міхненко та Мар’їнської районної територіальної виборчої комісії Альона Степаненко апелюють до того, що Курахове є прифронтовим містом і тут мають бути застосовані підвищенні міри безпеки. За інформацією спостерігача, якщо голова Курахівської міської виборчої комісії при спілкуванні з журналістами була доволі коректною при поясненні причин відмови у допуску до інформаційних матеріалів, то голова Мар’їнської районної територіальної виборчої комісії відповіла журналістам в грубій формі.

За інформацією аналітиків ДОО ВГО «Комітет виборців України», подібні дії суперечать нормам Закону. Так, у пункті 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» йдеться, що виборчий процес здійснюється на засадах публічності і відкритості. У частині 4 ст. 13 сказано, що представникам ЗМІ гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з місцевими виборами. «Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов'язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо ходу підготовки і проведення місцевих виборів», - йдеться у цій статті.

Окрім порушення ТВК власне виборчого законодавства, їх члени порушують Закони України, які регулюють журналістську діяльність, а також основні демократичні принципи, які прописані в Конституції України.

4. На Хмельниччині агітатори партії "Відродження" погрожували журналістці розбити камеру

07.10.2015 У смт Ярмолинці Хмельницької області агітатори партії “Відродження” перешкоджали знімати і погрожували розбити камеру кореспондентці “Точки Опори”. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

Інцидент стався після спроби журналістки з’ясувати, чому агітатори розповсюджують матеріали без вихідних даних. Журналістка на одній з вулиць селища підійшла до агітаційного намету партії. Представившись і показавши посвідчення агітаторам у наметі, журналістка поцікавилась, де вони працюють. Як виявилось, один з чоловіків безробітний, а інший – пенсіонер.

Переглянувши агітаційні матеріали, жінка виявила газети без відповідного маркування. Відтак запитала, на яких підставах чоловіки розповсюджують агітки, адже згідно з  ч. 2 ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори» заборонено розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без  відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформації про осіб, відповідальних за випуск.

Однак таке запитання викликало не очікувано агресивну реакцію: один з агітаторів почав перешкоджати кореспондентці фотографувати, погрожуючи при цьому розбити камеру.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує: відповідно до ст. 26 ЗУ «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» журналіст має право на вільне одержання, використання, поширення (публікацію) та зберігання інформації, а також може відкрито здійснювати записи, в тому числі із застосуванням будь-яких технічних засобів. За умисне перешкоджання професійній діяльності журналіста п. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України визначає покарання у вигляді штрафу до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

5. У Мукачево члени ТВК попросили міліцію вивести журналіста з засідання і погрожували адмінарештом

07.10.2015 7 жовтня у Мукачево (Закарпатська область) журналіста видання “Точка Опори” не допустили на засідання Мукачівської міської виборчої комісії. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

Голова комісії Володимир Гоменюк (партія “Блок Петра Порошенка “Солідарність”) та член комісії Сергій Носалюк (партія “Опозиційний блок”) “усно попросили” міліцію вивести із приміщення комісії представника ОПОРИ як «невстановлену особу».

Засідання Мукачівської ТВК почалося о 17.00, однак публічного повідомлення про час початку засідання не було анонсовано. Відтак журналіст прийшов у приміщення комісії трохи пізніше часу початку.

Голова комісії Володимир Гоменюк заявив, що журналіст запізнився на початок, відтак повинен негайно покинути засідання. На прохання журналіста до секретаря про реєстрацію, голова комісії заперечив у цьому, зазначивши, що негайно викличе міліцію, якщо кореспондент добровільно не покине засідання.

Журналіст пояснив членам ТВК, що у Законі не вказано часу, коли журналіст має реєструватися на засідання. Водночас там передбачено право присутності представників ЗМІ на засіданнях Центральної, територіальних та дільничних виборчих комісій. Відтак показав своє посвідчення журналіста і вкотре попросив його зареєструвати та не робити з процедурного моменту теми для суперечок та сварок.

Втім голова поставив перед комісією питання на голосування – аби відмовити кореспонденту в праві бути присутнім на засіданні, оскільки журналіст, за версією голови комісії, – “невстановлена особа”. Більшість членів ТВК підтримали пропозицію голови. Рішення так і звучало: “позбавити права невідому особу бути на засіданні комісії”. На зауваження журналіста, що для такого голосування варто хоча б зареєструвати його, комісія не відреагувала. Для виконання рішення голова викликав міліцію.

Представники правоохоронних органів, не бажаючи розбиратись у ситуації, без вимоги надати документальні свідчення відповідного рішення, на “усне прохання” члена комісії Сергія Носалюка вивели журналіста за межі приміщення комісії.

Член комісії Сергій Носалюк усно заявив про свою готовність бути свідком, аби журналісту призначили адміністративний арешт, термін якого – до 15 діб.

ОПОРА вбачає у таких діях з боку голови комісії Володимира Гоменюка та працівників Мукачівського МВ УМВС в Закарпатській області ознаки перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, відповідальність за що передбачена статтею 171 Кримінального Кодексу України.

Також у таких діях вбачаються ознаки порушення пункту 6 частини 9 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори», яка передбачає право присутності журналіста на засіданнях комісій – не більше двох представників від одного ЗМІ.

Дії голови Мукачівської ТВК та працівників Мукачівського МВ УМВС в Закарпатській області представники Громадянської мережі ОПОРА в Закарпатській області оскаржуватимуть у встановленому законодавством порядку.

Про інцидент і ознаки неправомірних дій Гоменюка щодо журналіста «Точки Опори» повідомлено і керівництво Закарпатського обласного осередку партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Там ОПОРУ поінформували, що внесли подання про заміну голови ТВК у місті Мукачево.

08 жовтня оприлюднена постанова ЦВК №399, згідно з якою повноваження Володимира Гоменюка як голови Мукачівської міської виборчої комісії припинені достроково. Його на посаді, за квотою «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», замінила Алла Димида.

6. На Миколаївщині виборча комісія вигнала журналіста з засідання, бо він "не те знімає"

08.10.2015 8 жовтня Новобузька міська виборча комісія (Миколаївська область) проголосувала за видалення журналіста інформаційної агенції «Тут.інфо» Юрія Череміса зі свого засідання. Про це повідомляє регіональний кореспондент ІМІ.

Так, виборча комісія не допустила на своє журналіста за заявою представника «Радикальної партії Олега Ляшка», який спочатку заявив, що журналіст «не те знімає», після чого подав клопотання голові комісії про те, щоби не допустити представника ЗМІ до участі в засіданні.

Голова виборчкому поставила на голосування це питання – більшість членів комісії проголосували за те, щоб видалити Юрія Череміса з зали засідань комісії. До цього члени комісії і представники партій заявляли журналісту, що його не запрошували на засідання та що в нього немає акредитації.

Дану інформацію підтвердили в міліції, куди журналіст одразу звернувся із відповідною заявою.

Нагадаємо, відповідно до пункту 6 частини 9 статті 29 Закону України «Про місцеві вибори», на засіданнях виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми з додержанням вимог цього Закону представники засобів масової інформації - не більше двох осіб від одного засобу масової інформації.

Але, як зазначила прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА в Миколаївській області Олена Мельнікова, представники правоохоронних органів, розглядаючи заяву Юрія Череміса, помилково керувались статтею 52 Закону України «Про місцеві вибори», згідно якої засоби масової інформації розміщують інформаційні матеріали на замовлення територіальних виборчих комісій на підставі відповідних договорів, та не стали реагувати на дане порушення статті 29 Закону України «Про місцеві вибори». Також, за словами Мельникової, дії представника Радикальної партії Олега Ляшка можна розцінювати як втручання в роботу виборчої комісії.

7. У Володарську-Волинському депутати видворили журналіста з сесійної зали

09.10.2015 9 жовтня під час сесії Володарсько-Волинської селищної ради (Житомирська область) депутати проголосували за видворення місцевого журналіста Сергія Сіваченка, повідомляє Житомир.today.

Як пише видання, на сесії депутати мали розглядати питання про перейменування Володарська-Волинського. Тому сесія, зазначає видання, була організована як ніколи рано – о 8 годині.

“Проблема в тому, що мешканці даного населеного пункту вже двічі на офіційних громадських слуханнях вибирали одну назву, але голова селищної ради Валентина Онофріюк всупереч цьому планувала просунути на сесії інший варіант. Тому поява працівника ЗМІ викликала жвавий протест у депутатів, який вони мотивували надуманими причинами: “закритістю” засідання, необхідністю за три дні подавати заявку на свою присутність тощо. Дехто забороняв проводити фото- та відео зйомку”, - пише видання.

У підсумку – селищний голова поставила на голосування питання про видворення журналіста із зали засідань. Депутати підтримали дану ініціативу (лише декілька утрималися).

Коли Сергій Сіваченко звернувся до місцевого райвідділу міліції з заявою про вчинення злочину щодо перешкоджання діяльності журналіста, то дізнався, що з селищної ради сюди телефоном щойно зверталися стосовно його неправомірних дій, проте письмових звернень не оформляли.

8. У Тернополі журналістів пустили на зустріч з Садовим лише після пред'явлення реєстраційного посвідчення газети

11.10.2015 11 жовтня у Тернополі журналістів видання ТМЦ.Інфо не пустили на зустріч з лідером “Самопомочі” Андрієм Садовим, мотивувавши, що видання не зареєстроване. Про це “Добі” повідомив керівник ТМЦ.Інфо Григорій Бурбеза.

“Ми прийшли на зустріч  в драмтеатр за півгодини до початку, хотіли розставити камери, щоб нікому не заважати. Але нас просто не впустили, не дали зайти в приміщення”, – розповів Бурбеза.

За його словами, керівник міської організації “Самопомочі” мотивував це тим, що видання не зареєстроване. Втім, журналісти показали посвідчення з печатками, на що їм відповіли, що таке посвідчення будь-хто може зробити.

“Я почав пояснювати, що газета має державну реєстрацію, журналістів повинні впустити на публічну зустріч, інакше це порушення закону”, – розповів Бурбеза.

Втім, це не допомогло і керівник газети вимушений був їхати по реєстраційне посвідчення газети.

Пізніше, повідомив Бурбеза, журналістів пустили до залу працювати.

9. На Донеччині журналіст поскаржився міліції через заборону відвідувати засідання виборчої комісії

13.10.2015 13 жовтня у Кураховому (Донецька область) журналіст видання “Точка Опори” написав заяву до Мар’їнського районного відділу міліції щодо заборони відвідувати засідання територіальної виборчої комісії. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

За словами журналіста, він не зміг відвідати жодного засідання Мар’їнської районної територіальної виборчої комісії та Курахівської міської виборчої комісії. Голови комісій вимагають спеціальної акредитації у зоні АТО. Про це він написав заяву до Мар’їнського районного відділу міліції, який знаходиться у Кураховому. У міліції заяву прийняли без перешкод та зазначили, що ще не отримували звернень з питань порушення виборчого законодавства.

Як нагадує ОПОРА, голова Мар’їнської районної територіальної виборчої комісії Альона Степаненко та голова Курахівської міської виборчої комісії Оксана Міхненко наголошують, що оскільки Курахове є прифронтовим містом, то тут мають бути застосовані підвищенні міри безпеки. Тож вони згодні надавати відповіді на питання журналістів лише у письмовому вигляді.

За словами аналітиків ДОО ВГО «Комітет виборців України», подібні дії суперечать нормам Закону. Так, у пункті 4 ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» йдеться, що виборчий процес здійснюється на засадах публічності і відкритості. У частині 4 ст.13 зазначено, що представникам ЗМІ гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з місцевими виборами. Окрім порушення виборчого законодавства, члени комісій порушують також Закони України, які регулюють журналістську діяльність, а також основні демократичні принципи, які прописані в Конституції України.

10. На Сумщині журналіст поскаржився міліції через тривалий конфлікт з виборчою комісією

13.10.2015 У Глухові (Сумська область) журналіст обласної газети «Неделя» Владислав Зінченко написав 13 жовтня заяву в міліцію щодо факту перешкоджання його професійній діяльності через те, що його виганяли з приміщення Глухівської міської виборчої комісії. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

Конфлікт у керівництва та членів комісії з журналістом  відбувся ще в перший день його роботи, а саме 30 вересня. Журналіст прийшов на засідання і знімав на камеру його хід. Після засідання присутні попросили його піти, але той не пішов добровільно, мотивуючи свою поведінку тим, що він має право знаходитися на території ТВК не лише під час засідань, а в будь-який робочий час. Виникла словесна перепалка і журналіст таки пішов.

Конфлікти між журналістом та членами комісії продовжувалися і надалі, зокрема 6 та 7 жовтня під час засідань та після їх завершення. 9 жовтня на черговому засіданні Владиславу Зінченку винесли попередження, а 13 жовтня він написав заяву в міліцію.

Як повідомила головний редактор газети «Неделя» Оксана Коваленко: “Зважаючи на конфліктність цієї комісії, ми прийняли рішення записувати їх роботу на камеру, щоб потім можна було робити об’єктивні матеріали. І з самого початку почалися проблеми. Зрештою, журналіст не витримав і написав заяву”.

У свою чергу, заступниця голови комісії Ніна Глущенко повідомила, що вони вважають, що журналіст має право перебувати лише на засіданнях, а не знімати на камеру все, що відбувається в інший час та в інших приміщеннях.

“Членів комісії обурило те, що він хотів лишитися після завершення роботи комісії, коли ми збиралися обговорювати особисті справи та святкувати день народження. Звісно, ми попросили його піти, але зробили це коректно, і ніхто силоміць його не виштовхував. Цей журналіст знімає все, навіть приватні розмови в коридорі, що, звісно, не подобається людям”, - розповіла Глущенко.

ОПОРА нагадує, що Закон України «Про місцеві вибори» визначає прозорість та публічність виборчого процесу та надає право журналістам перебувати в приміщенні ТВК. Пункт 6 частини 9 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» твердить: «На засіданнях виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми з додержанням вимог цього Закону:(...) представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації)».

Частина 4 статті 13 цього Закону визначає: «Усі засоби масової інформації незалежно від форми власності зобов’язані справедливо, збалансовано та неупереджено висвітлювати хід підготовки і проведення місцевих виборів у новинах, інформаційних випусках, ток-шоу, дискусійних та інших програмах. Їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з місцевими виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю у день голосування (повторного голосування) - на умовах, визначених цим Законом, крім випадків, передбачених законами України. Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов’язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо ходу підготовки і проведення місцевих виборів».

11. У Запоріжжі "тітушки" заважали журналістам вести зйомку у суді

13.10.2015 13 жовтня у Запоріжжі журналістам телеканалу “ТВ-Голд” та сайту “Голос Запоріжжя” перешкоджали вести зйомку у приміщені Жовтневого районного суду хлопці спортивної статури, повідомляє “Голос Запоріжжя”.

Інцидент стався під час чергового судового засідання про обрання запобіжного заходу двом фігурантам карної справи Олені Бондаренко та Андрію Гречковському, які підозрюються у низці злочинів як члени ОЗГ так званого Анисима. Видання нагадує, що стосовно Олени Бондаренко відкрито кримінальне провадження за ознаками правопорушення, відповідальність за яке передбачається ч. 4 ст. 189 КК України (Вимагання). Андрію Гречковському інкримінують нанесення смертельних поранень директору елітного нічного клубу Crowbar, і напад з наступним нанесенням ножових поранень відвідувачеві того ж клубу.

Як пише видання, у момент виконання своїх професійних обов'язків кореспондентів телеканалу та сайту почали відтісняти двоє молодих людей спортивної статури. Вони були одягнені в спортивний одяг, кросівки, куртки і чорні шапки. Закриваючи своїми спинами все, що відбувається в коридорі суду, вони заважали журналістам виконувати свою роботу. На запитання кореспондента сайту “Що відбувається?”, молодики почали говорити журналістам про проблеми, які можуть у них виникнути, якщо вони не припинять зйомку.

Генеральний директор медіахолдингу “Global Media Group” Олег Чернов уточнив регіональному кореспондентові ІМІ, що журналісти напередодні подали клопотання щодо присутності на судовому засіданні. Але його не задовольнили і засідання оголосили закритим. Тож, журналісти чекали на рішення суду в коридорі.

Кореспондент інформаційного каналу “ТВ-Голд” Аліса Сисоєва розповіла про те, що хлопці почали закривати їх камеру та планшет її колеги в момент, коли підсудних вели до зали засідання. “Ми намагалися зняти те, що відбувається, на камеру та на планшет. В цей момент до нас підійшли два невідомих молодика років з тридцять, спортивної статури, які почали відверто заважати проводити зйомку, відтісняти нас та попереджати, щоб ми цього не робили, бо інакше у нас будуть проблеми”, - розповіла журналістка і припустила, що, можливо, це були друзі або родичі когось зі звинувачуваних.

12. У Херсоні працівники суду не допускали журналіста на судові засідання

15.10.2015 15 жовтня у Херсоні працівники Суворівського районного суду перешкоджали місцевому журналісту, члену Незалежної медіа-профспілки України Валерію Миронюку у доступі до судових засідань суду. Про це повідомляється на сайті НМПУ.

Журналіст звернувся до суду із наміром взяти участь у кількох засіданнях. Однак дозволу він не отримав, а працівники суду мотивували відмову перенесенням судових засідань, які навіть не почались. Журналіст мав намір потрапити на судові засідання, які проводять суддя О.І. Кузьміна у справі грошових махінацій кредитної спілки «Громада», та суддя Г.С. Смирнов, який слухає кримінальну справу, де потерпілою проходить голова обласної партії «Солідарність» Олена Урсуленко.

“Ми перевіряли спільно з громадою як реалізується право громадянина України на доступ до судових засідань та звернулись до Суворівського районного суду як громадяни України. Однак нам було відмовлено без пояснення причини. Тоді ми звернулись до працівників суду як журналісти, на що отримали також відмову, яку судові працівники мотивують відсутністю повістки та перепустки на суд. Отже, ми переконались, що конституційні права неможливо реалізувати, а судові засідання і далі відбуваються за зачиненими для громади дверима”, – розповів Валерій.

Заступник голови НМПУ, юрист Олександр Тарасов зауважив, що у суді вимагали від журналіста статусу учасника суду. “Не дивлячись на те, що всі судові засідання у нас по закону відбуваються гласно, судівські “канцеляристи” разом з “Грифоном” вимагають від журналіста статусу учасника процесу, однак після того, як вони з’ясували, що Валерій є представником ЗМІ - риторика змінилася. Вони заявили, що обидві справи, на які бажав потрапити журналіст, перенеслись. Найцікавіше, схоже навіть не розпочавшись, що є неможливим відповідно до судового процесу. На будь-які інші справи, його “чомусь” не пускають”, - сказав юрист.

Валерій Миронюк викликав міліцію та подав заяву про злочин передбачений ст.171 КК України.

13. На Волині журналістку вигнали з виборчкому

26.10.2015 Член Нововолинської міської виборчої комісії (Волинська область) Лариса Бондар («Батьківщина») та голова комісії Лариса Синицина («Об’єднання «Самопоміч») усно попросили міліцію вивести із приміщення комісії журналіста інтернет-видання «БУГ», повідомляє «Вголос».

Так, Лариса Бондар заявила, що журналістка – «людина, яка не має повноважень бути присутньою на засіданні, не є членом комісії, не спостерігач, не журналіст та не зареєстрована в законному порядку».

Своєю чергою, голова комісії Лариса Синицина поставила питання на голосування, аби відмовити журналісту в праві бути присутнім на засіданні, оскільки вона, за версією члена комісії, «постороння людина».

Більшість членів ТВК підтримали пропозицію голови. «Я розумію що людині треба сенсацію як в Маріуполі, но тут не буде», – зазначила член комісії Лариса Бондар.

Додамо, згідно зі ст. 27 п. 9 Закону України «Про місцеві вибори», на засіданнях виборчих комісій, у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).

Також відповідно до Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» ч. 2 ст.26 журналіст має право відвідувати державні органи влади, органи місцевого і регіонального самоврядування, а також підприємства, установи та організації та бути прийнятим їх посадовими особами.

14. У Херсоні голова комісії заважала журналісту проводити пряме включення

26.10.2015 У Херсоні на виборчій дільниці  650637 голова комісії фізично заважала проводити пряме включення кореспонденту телеканалу News One Василю Келеберді, вона намагалася самостійно прибрати камеру. Про це повідомляє «Мост» з посиланням на коментар Келеберди для сайту "Дня".

Після роз’яснення журналістами своїх прав перестала втручатися в їх роботу.

15. На Львівщині голова ДВК вигнав журналіста з дільниці

26.10.2015 26 жовтня у Бориславі Львівської області голова ДВК №461704 (Електроцех НГВУ) вигнав журналіста з дільниці.

Працівники Бориславського відділку міліції відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) КК України, повідомляє ZIK.

За словами правоохоронців, у чергову частину міськвідділу міліції з письмовою заявою звернувся чоловік, який повідомив, що близько 8.15 він прибув на виборчу дільницю №461704 (Електроцех НГВУ) для журналістського висвітлення виборчого процесу.

За словами заявника, він зареєструвався відповідно до вимог закону, проте голова ДВК вигнав його з дільниці, чим, на його думку, вчинив перешкоду його професійній діяльності. За цим фактом відкрито кримінальне провадження та внесено до реєстру до судових рішень.

Санкція статті за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів передбачає покарання – штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

16. У Луцьку журналістів не пустили на виборчу дільницю

26.10.2015  26 жовтня у Луцьку на скандальній ДВК №071075 спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА, журналіста видання «Точка Опори», журналіста «Громадське.Волинь» та кандидатів у депутати до Луцької міської ради від політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» Юрія Фетисова та Марину Плотнікову не пустили в приміщення ДВК. Про це повідомляє ОПОРА.

Голова дільничної виборчої комісії прокоментувала ситуацію так, що ніхто не має права заходити у приміщення ДВК, оскільки відбувається вечірнє засідання. Таку думку підтримав і голова Луцької міської виборчої комісії Леонід Будцев.

Крім того, він вніс пропозицію до Луцької міської ТВК проголосувати за те, щоб дільнична виборча комісія не змінювала свого рішення і продовжувала тримати спостерігачів, журналістів та кандидатів за зачиненими дверима.

17. У Дніпропетровську журналіста не пустили на засідання виборчої комісії

26.10.2015 У Дніпропетровську журналіст видання "Дніпроград" прийшов на засідання Бабушкінської районної виборчої комісії для висвітлення засідання після закриття виборчих дільниць. Комісія почала засідання близько 20:00, а журналіст прибув близько 22:00. Комісія заборонила йому бути присутнім, пославшись на те, що він мав зареєструватися до початку засідання, хоча журналісти не мають реєструватися.

18. Журналістів «34 каналу» не пустили на засідання районної комісії у Дніпропетровську

30.10.2015 У Дніпропетровську журналістів "34 каналу" не пустили на засідання Ленінської районної комісії. На засіданні повторно перераховували бюлетені трьох виборчих дільниць. Члени комісії мотивували це тим, що знімальна група «Деталей» вчасно не зареєструвалась.

Цензура. Доступ до інформації

Цензура – 1

1.СБУ намагалася зняти з ефіру сюжет про елітні авто своїх співробітників

15.10.2015 15 жовтня Служба безпеки України намагалася зашкодити виходу в ефір сюжету програми "Схеми" про елітні автівки співробітників СБУ. Про це у своєму блозі на "Українській правді" повідомив журналіст програми Михайло Ткач.

"Сьогодні за декілька годин до виходу в ефір сюжету програми "Схеми", коли випуск повністю змонтовано і передано на Перший Суспільний без можливості вносити будь-які зміни в його зміст, ми отримали лист за підписом голови начальника управління столичного СБУ М.Глуговського із застереженням про порушення законодавства у разі виходу сюжету в ефір", - повідомив журналіст.

Як зауважив журналіст, саме підлеглі Глуговського напали на знімальну групу під час зйомок під будівлею СБУ. “Цей брутальний напад наразі розслідується Військовою прокуратурою київського гарнізону”, - нагадав Ткач.

За його словами, над цим сюжетом журналісти працювали декілька місяців поспіль.

“Під час зйомок авто біля головного управління СБУ в Києві та області, що на Аскольдовому провулку, на нашу знімальну групу силовики вчинили напад. У той же день голова служби Василь Грицак публічно пообіцяв свою допомогу в ідентифікації оперативних співробітників задля їхньої безпеки, проте – нічого не зробив", - написав Ткач.

За словами журналіста, вони надіслали офіційний запит до СБУ з проханням допомогти ідентифікувати героїв сюжету. “Проте, відповідь від СБУ прийшла тоді, коли в сюжет технічно неможливо внести будь-які зміни”, - додав він.

“Наша редакція вважає такі дії СБУ новою спробою тиску на журналістів, а посилання на потенційну приналежність зафіксованих людей до учасників АТО – зухвалою спробою прикрити небажання викривати корупціонерів у власних лавах”, - заявив Ткач.

Як повідомляв ІМІ, 2 жовтня співробітники СБУ затримали у Києві журналіста Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича програми антикорупційних розслідувань «Схеми. Корупція в деталях», що виходить на «Радіо Свобода» і «UA:Першому». Журналістів затримали під час зйомок епізоду для журналістського розслідування невідповідності стилю життя рівню зарплат в СБУ. При затриманні, за словами журналістів, співробітники СБУ застосували силу. Також у журналістів відібрали і пошкодили техніку.

Згодом співробітники СБУ відпустили журналістів програми «Схеми», а голова СБУ Василь Грицак пообіцяв службове розслідування.

Військова прокуратура Київського гарнізону розпочала кримінальне провадження про перешкоджання законній журналістській діяльності представниками Служби безпеки України через напад на знімальну групу програми «Схеми» 2 жовтня біля приміщення управління СБУ в Києві.

Доступ до інформації – 1

1.У Первомайську частина членів ТВК проголосувала за видалення журналістів з засідання

04.10.2015 4 жовтня Первомайська міська виборча комісія (Миколаївська область) проголосувала за видалення із залу засідання всіх журналістів, спостерігачів і кандидатів. Про це повідомляє “Преступности.НЕТ” з посиланням на прес-секретаря Громадянської мережі ОПОРА у Миколаївській області Альону Мельникову.

За її словами, 3 жовтня члени ТВК провели засідання, нікого не попередивши. На засіданні члени комісії голосували щодо реєстрації мера Первомайська кандидатом на посаду міського голову, проте рішення не було ухвалено.

“...проте “за” проголосували лише 8 осіб, два виявилися проти. Рішення не було прийнято, тому що для його прийняття необхідно більшість голосів від загального складу комісії, тобто 10 чоловік. Сьогодні о 10 ранку, комісія вирішила продовжити засідання і винесла питання про видалення із зали засідання всіх журналістів, спостерігачів і кандидатів. Причина: щоб побути наодинці. Ви собі уявляєте таке? Комісія сама собі так вирішила, порушуючи при цьому частину 9 статті 27 Закону України (про місцеві вибори - ред.)”, - зазначила Мельникова.

Згідно частини 9 статті 27 Закону України “Про місцеві вибори”, на засіданні виборчої комісії можуть бути присутніми члени ЦВК, працівники Секретаріату ЦВК, кандидати у депутати, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі від партій, від кандидатів, від громадських та міжнародних організацій, кандидати в мери, і представники засобів масової інформації.

Мельникова також відзначає, що за те, щоб засідати таємно за закритими дверима проголосувало 8 членів комісії з 13 присутніх. Серед них були і заступник голови комісії та секретар комісії. Рішення не прийнято, тому що для його прийняття необхідно мінімум 10 голосів.

Як нагадує видання, Первомайська ТВК три дні не могла виконати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду та зареєструвати або вмотивовано не зареєструвати кандидатом у мери Первомайська діючого міського голову Людмилу Дромашко. Раніше виборчком відмовив Дромашко в реєстрації кандидатом у мери Первомайська у зв'язку з тим, що вона досі є членом "Партії регіонів", а подала свою кандидатуру від партії "Наш край".

Інтернет-тиск

Кібер-атаки на ЗМІ та журналістів – 3

1. Сайт телеканалу "Інтер" зазнав кібератаки

26.10.2015 В день місцевих виборів, 26 жовтня, сайт телеканалу "Інтер" зазнав кібератаки.

При спробі зайти на сайт телеканалу відкривалася сторінка ВО «Свобода», повідомляє «Хвиля новин». Коментарів «Інтера» з цього приводу поки не оприлюднено.

Як відомо телеканал належить Дмитру Фірташу та Сергю Льовочкіну. З часів "Євромайдану" телеканал зажив не дуже гарної репутації. А після анексії Криму та російської агресії на сході України продовжує транслювати російські телесеріали та показувати концерти зірок РФ.

2. Сайт інформагентства "Мост-Дніпро" зазнав потужної хакерської атаки

24.10.2015 24 жовтня інформаційне агентство “МОСТ-ДНІПРО” зазнав потужної хакерської атаки, повідомляється на сайті агентства.

За даними правоохоронних органів, атака здійснювалася з території сусідньої держави під виглядом "ультраправого руху". У результаті атаки на сайті з'явилася заставка відповідного змісту, а згодом відвідувачі перенаправлялись на інший ресурс.

Агентство подякувало колегам за надану підтримку у важку хвилину.

3. Протягом жовтня сайт ТСН.ua намагалися зламати 33 тисячі разів

31.10.2015 Протягом жовтня 2015 року кількість спроб зламу ТСН.ua перевищила 33 тисячі, у вересні – більше 36 тисяч. Про це свідчить щомісячний внутрішній звіт технічного департаменту 1+1 медіа, повідомляється на сайті 1+1.

"Кількість атак традиційно пов'язана з ситуацією в країні. Ми вже не раз мали справу із спробами зламати наші ресурси: сайт активно атакували під час Майдану, ще один пік був, коли Росія розпочала своє вторгнення в Україну. Зараз ми  пильно стежимо за місцевими виборами в Україні. Природно, що багатьом така підвищена увага з нашої сторони не подобається. Це, на нашу думку, і є головною причиною активізації хакерів", - розповів головний редактор ТСН.ua Костянтин Войтенко.

За словами технічного директора 1+1 медіа Пилипа Петренка, відбивати атаки вдається як завдяки найсучаснішому софту, так і за допомогою комплексу заходів безпеки, розроблених ІТ департаментом компанії. "Ми щоденно працюємо над удосконаленням системи безпеки веб-ресурсів 1+1 медіа. Для нас це питання є пріоритетним, адже увага до наших ресурсів з боку хакерів є дуже значною", - сказав він.

Захист свободи слова

Реакція влади на порушення свободи слова – 9

1.Прокуратура повідомила про підозру міліціонеру, який перешкоджав журналісту "Українських новин"

12.10.2015 Слідче управління прокуратури міста Києва повідомило про підозру інспектору патрульної служби Святошинського райуправління міліції за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналіста інформаційного агентства “Українські новини”. Про це повідомляється на сайті прокуратури міста Києва.

“Подія сталася 10 липня поточного року під час громадської акції у Святошинському районі, яку висвітлював журналіст інформаційного агентства “Українські новини”. Працівник міліції, який забезпечував охорону громадського порядку, безпідставно затримав та застосував силу до вказаного представника ЗМІ, незважаючи на те, що останній попередньо пред’явив журналістське посвідчення”, - зазначили в прокуратурі.

Наразі міліціонеру повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 171 КК України.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

Як повідомляв ІМІ, 10 липня “Українські новини” повідомили, що у Києві міліція при розгоні власників МАФів і кавових машин, які штурмували штрафмайданчик у Святошинському районі, незаконно затримала Дмитра Перепелицю під час виконання ним редакційного завдання. Один з міліціонерів вихопив у журналіста планшет, на який він знімав подію, а двоє інших заламали йому руки за спину.

Кореспондента відвели на територію штрафмайданчика, де до того моменту лежали на землі близько 10 затриманих. Після цього журналістові дозволили пред'явити редакційне посвідчення. Переконавшись у тому, що затриманий - кореспондент, правоохоронці зажадали у нього залишатися на місці затримання активістів.

Через 40 хвилин у журналіста взяли свідчення і відпустили, але при цьому не повернули редакційний планшет, порадивши звернутися до співробітників патрульної поліції.

10 липня Національна спілка журналістів України заявила, що вимагає від міліції негайно дати пояснення щодо незаконного затримання журналіста "Українських новин" Дмитра Перепелиці.

11 липня заступник начальника відділу зв'язків з громадськістю столичної міліції Ірина Левченко спростувала інформацію про те, що їх співробітники забрали у затриманого журналіста “Українських новин” Дмитра Перепелиці планшет і повідомила, що він не мав при собі редакційного посвідчення.

“Укрновини” обурені коментарем прес-служби Головного управління Міністерства внутрішніх справ про обставини затримання їх кореспондента Дмитра Перепелиці, і вимагає спростувати цю інформацію.

2. Міліція відкрила справу через видворення автоматниками журналіста з виборчої комісії у Дніпропетровську

12.10.2015 Кіровський райвідділ Дніпропетровського МУ м.Дніпропетровська відкрив кримінальне провадження за статтею 356 КК України за фактом пограбування та видворення невідомими особами журналіста “Точки Опори” та спостерігача Сергія Федька 26 вересня під час засідання Дніпропетровської міської виборчої комісії. Про це повідомляється на сайті ОПОРИ.

ОПОРА домоглася відкриття кримінальної справи за фактом пограбування бойовиками спостерігача у приміщенні Дніпропетровської міської виборчої комісії та фальсифікації головою цієї ж комісії протоколу голосування за фактом видалення журналіста із зали засідань”, - пише громадянська мережа.

Нагадуємо, 26 вересня під час реєстрації кандидата на посаду голови Дніпропетровська Олександра Вілкула, спостерігача та журналіста ОПОРИ Сергія Федька виштовхали з приміщення міської виборчої комісії та пограбували невідомі бойовики «Січеславу». Того ж дня було повідомлено правоохоронні органи. Федько викликав оперативну групу і особисто повідомив начальника обласної міліції генерала І.Репешка, який пообіцяв тримати розслідування під контролем. Оперативники одразу взяли пояснення, та склали протоколи. 27 вересня на мапі порушень МВС з’явилося повідомлення, що спостерігач намагався зірвати засідання, і жодної згадки про те, що порушення відбулося проти самого спостерігача, пише ОПОРА.

27 вересня, передбачаючи подальшу бездіяльність міліції, потерпілий спостерігач заявив про злочини до дніпропетровської прокуратури і попросив у заяві доручити розслідування Службі безпеки України.

Протягом тижня після вищезазначених подій, міліція злочини не розслідувала. Спостерігач ОПОРИ щоденно відвідував установу, та отримував лише ствердження про те, що фальсифікація протоколу це лише особливості роботи комісії, а пограбування спостерігача бойовиками взагалі не було, оскільки відбувалося без корисливого умислу.

8 жовтня на електронну адресу спостерігача надійшла відповідь від Служби безпеки України, що злочини вже розслідує міліція.

3. Військова прокуратура відкрила справу за фактом нападу СБУ на журналістів "Схем"

15.10.2015 Військова прокуратура Київського гарнізону розпочала кримінальне провадження про перешкоджання законній журналістській діяльності представниками Служби безпеки України через напад на знімальну групу програми «Схеми» 2 жовтня біля приміщення управління СБУ в Києві. Про це повідомляють адвокати журналістів програми «Схеми», повідомляє Радіо Свобода.

“Заяву з Печерського районного управління ГУ МВС України у Києві було передано до військової прокуратури Київського гарнізону. Військово-слідчий військової прокуратури 12 жовтня вніс відомості про кримінальне правопорушення за частиною 1 статті 171 Кримінального кодексу України до Єдиного реєстру досудових розслідувань”, – повідомили адвокати юридичної компанії Jurimex, яка веде справу.

Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, відповідно до Кримінального кодексу, передбачає покарання – штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

Як повідомляв ІМІ, 2 жовтня співробітники СБУ затримали у Києві журналіста Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича програми антикорупційних розслідувань «Схеми. Корупція в деталях», що виходить на «Радіо Свобода» і «UA:Першому». Журналістів затримали під час зйомок епізоду для журналістського розслідування невідповідності стилю життя рівню зарплат в СБУ. При затриманні, за словами журналістів, співробітники СБУ застосували силу. Також у журналістів відібрали і пошкодили техніку.

Згодом співробітники СБУ відпустили журналістів програми «Схеми», а голова СБУ Василь Грицак пообіцяв службове розслідування.

4. У Рівному відкрили провадження за фактом перешкоджання журналістській діяльності

22.10.2015 У Рівному за фактом перешкоджання законній діяльності журналістів відкрито кримінальне провадження. Про це УНН повідомили в прес-службі УМВС України в Рівненській області.

21 жовтня, близько 20:00 до чергової частини Рівненського МВ УМВС надійшла заява від оператора однієї з місцевих телекомпаній, що під час відеозйомки на вулиці Мірющенка, 32 невідомі особи перешкоджали професійній журналістській діяльності знімальної групи.

Як з’ясувалося, відповідно до ухвали суду будинок за вказаною адресою був відчужений банком за несплату кредиту та проданий іншій особі. Державна виконавча служба неодноразово намагалася виселити родину, однак постійно стикалася з супротивом.

Черговий конфлікт стався 21 жовтня. Висвітлити процес розподілу майна знімальну групу телеканалу запросили мешканці будинку.

Під час відеозйомки на подвір’ї під’їхав автомобіль, із якого вийшло близько десяти осіб спортивної статури в капюшонах.

“Один із них, проходячи повз, штовхнув оператора. У цей момент інший чоловік попрямував до будинку, де пошкодив електрокабель. Оператор, фіксуючи це пошкодження, відчув, що позаду нього хтось намагається або відібрати відеокамеру, або стиснути за шию. В цей час невідома особа застосувала газовий балончик”, — сказано в повідомленні.

Із приводу зазначеного конфлікту 21 жовтня до міліції надійшло шість повідомлень.

За вказаним фактом відкрито кримінальне провадження за частиною 1 статті 171 (перешкоджання законній діяльності журналістів) Кримінального кодексу України. Триває досудове розслідування.

5. На Львівщині порушено справу за перешкоджання журналістській діяльності під час виборів

26.10.2015 Працівники Бориславського відділку міліції відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) КК України, повідомляє ZIK.

За словами правоохоронців, у чергову частину міськвідділу міліції з письмовою заявою звернувся чоловік, який повідомив, що близько 8.15 він прибув на виборчу дільницю №461704 (Електроцех НГВУ) для журналістського висвітлення виборчого процесу.

За словами заявника, він зареєструвався відповідно до вимог закону, проте голова ДВК вигнав його з дільниці, чим, на його думку, вчинив перешкоду його професійній діяльності. За цим фактом відкрито кримінальне провадження та внесено до реєстру до судових рішень.

Санкція статті за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів передбачає покарання – штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

6. В Ужгороді МВС розслідувало і передало до суду справу по нападу на журналістів

26.10.2015 В Ужгороді МВС розслідувало і передало до суду справу по перешкоджанню журналістській діяльності, повідомляє Про Захід.

23-го жовтня начальник УМВС України в Закарпатській області Сергій Князєв повідомив, що матеріали справи по інциденту з перешкоджанням журналістській діяльності в Ужгороді на вулиці Корзо офіційно відправили на розгляд в прокуратуру. 7 вересня, в Ужгороді, під час нападу на оператора ТРК "Мукачево "М-Студіо", йому пошкодили відеокамеру. За фактом перешкоджання слідчий відділ Ужгородського МВ УМВС України в Закарпатській області розпочав досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 171 КК України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

"Як тільки прокуратура дасть свій експертний висновок, ми миттєво оголосимо підозру особі, яка скоїла напад", – наголосив Сергій Князєв.

7. Міліція почала розслідувати завдання тілесних ушкоджень журналісту в Тернополі

28.10.2015 За фактом нанесення тілесних ушкоджень спостерігачу у приміщенні Тернопільської ТВК правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Про це кореспонденту УНН повідомили в УМВС України у Тернопільській області.

За словами правоохоронців, про нанесення тілесних ушкоджень до чергової частини Тернопільського міськвідділу міліції телефоном поскаржився журналіст однієї з громадських організацій.

"Він заявив, що член міської територіальної виборчої комісії спричинив йому фізичний біль", - йдеться у повідомленні.

Слідчо-оперативна група, яка прибула на місце виклику, опитала свідків. Останні заявили, що журналіст заважав працювати комісії і постійно втручався в її дії. Після кількох попереджень члени ТВК проголосували за те, щоб представник "четвертої влади" покинув приміщення. Останній відмовився і член виборчої комісії взяв його за ліву руку та спробував вивести із приміщення ТВК.

Журналіст звернувся до травмпункту за допомогою зі скаргою на забій плеча. Його не госпіталізували. Відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст 126 КК України (побої і мордування).

Нагадаємо, 27 жовтня спостерігач від ГМ ОПОРА Ігор Процик викликав правоохоронців у приміщення Тернопільської ТВК у зв’язку із перешкоджанням його діяльності.

Процик сказав, що напише ще одну заяву у правоохоронні органи щодо перешкоджання з боку деяких членів ТВК його професійним обов'язкам.

"Крім цього сьогодні я пройду судово-медичне освідчення та зафіксую завдані мені побої в приміщенні ТВК Тернополя ", - підкреслив представник ГМ ОПОРА.

8. У інциденті, де колектори відібрали фотоапарат у журналіста, розбиратиметься прокуратура

28.10.2015 Прокуратура міста Вінниці здійснює процесуальне керівництво досудового розслідування кримінального провадження, яке відкрито за фактом відкритого заволодіння флеш-картою кореспондента медіакорпорації "RIA". Про це повідомляє прес-служба прокуратури Вінницької області.

Так, 28 жовтня у журналістки під час здійснення зйомки при виселенні з квартири по вул. Свердлова у м. Вінниці її власниці з трьома дітьми, один з невідомих осіб, що представлявся представником колекторської фірми, відкрито заволодів флеш-картою об’ємом 8 гігабайт з фотоапарата журналістки.

За даним фактом 28.10.2015 СВ Вінницького МВ УМВС України у Вінницькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 186 КК України. У кримінальному провадженні проводяться допити свідків, виконуються інші першочергові слідчі дії, спрямовані на швидке, повне та неупереджене дослідження обставин злочину.   

9. Міліція відкрила кримінальне провадження за фактом побиття журналістів у Житомирі

29.10.2015 Щодо побиття журналістів у розважально-оздоровчому комплексі “Волна” правоохоронцями розпочате кримінальне провадження за ст. 171 Кримінального кодексу України - перешкоджання журналістській діяльності. Про це повідомляє прес-служба УМВС України у Житомирській області.

Наразі постраждалі журналісти дають свідчення у Житомирському МВ УМВС.

Начальниця прес-служби МВС Житомирщини Алла Ващенко у Facebook прокоментувала ситуацію: “Сама ситуація - феодально-рабовласницький лад зберігся на окремо взятій території і в чиїйсь свідомості”.

У прес-службі МВС області також зазначили, що санкція 171 статті передбачає відповідальність від штрафу до 3-річного обмеження волі.

Нагадаємо, що власниця готельно-оздоровчого комплексу “Волна” побила журналістку “Житомир.today”.

Крим – 4

1. У Криму журналіста душили через репортаж про впорядкування міста

02.10.2015 2 жовтня в Армянську (АР Крим) на журналіста порталу “Армянськ інформаційний” напали робітники, які ремонтували дорогу у місті. Про це повідомляє Крим.Реалії з посиланням на Армянськ.Інфо.

Інцидент стався під час висвітлення журналістом ремонтних робіт з укладання плитки поблизу пам'ятника “Пушка” - одного з найвідоміших пам'ятників Великої Вітчизняної війни.

“Через 20-30 секунд після початку відеозйомки, яка здійснювалася з віддаленої відстані, підійшов один з робітників, без жодних підстав зажадав припинити зйомку, “незаконну”, на його думку. Роз'яснення про те, що я журналіст, толку не дали. Більше того, через кілька хвилин невідомий почав душити мене за горло, а ще один робочий заламав мені руку, вихопив відеотехніку і пішов у своїх справах”, - цитує журналіста видання.

Повернути відеокамеру вдалося лише після виклику наряду поліції. Прибулі на місце події співробітники правоохоронних органів допомогли журналісту скласти пояснювальну, в результаті якої вдалося повернути незаконно вилучену техніку.

Журналісти відзначають, що, на їхню думку, робітники-хулігани були не місцеві.

2.Роскомнагляд вперше заблокував кримське інтернет-видання

03.10.2015 Роскомнагляд повідомив редакцію незалежного новинного порталу «События Крыма» (www.sobytiya.info) про обмеження доступу до сайту на території РФ. Про це йдеться на сайті видання, який вільно відкривається на материковій частині України.

У листі на адресу редакції «События Крыма» російське відомство повідомляє, що інформація, розміщена на сайті, нібито «містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності або участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку».

«На підставі вимоги Генеральної прокуратури Російської Федерації про вжиття заходів щодо обмеження доступу до інформаційних ресурсів, що поширюють інформацію, яка містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності або участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку, доступ до інформаційного ресурсу www.sobytiya.info обмежується операторами зв'язку на території Російської Федерації», - заявили в Роскомнагляді.

ЗМІ зазначають, що таке рішення стало прецедентом у застосуванні санкцій до кримських електронних медіа.

Видання також публікує інформацію, як обійти блокування.

3. Роскомнагляд заблокував кримський сайт "Центр журналістських розслідувань"

05.10.2015 Роскомнагляд обмежив доступ до сайту кримського інформаційного агентства “Центр журналістських розслідувань” на підставі вимоги Генеральної прокуратури Росії. Про це повідомляється на сайті агентства.

У повідомленні, направленому на адресу редакції “Центру журналістських розслідувань”, зазначається, що інформація, “розміщена на інформаційному ресурсі http://investigator.org.ua, містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності або участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку”.

При цьому Роскомнагляд посилається на матеріал Анни Андрієвської за 11 грудня 2014 року “Волонтери батальйону “Крим”.

“Автори тексту агітують жителів республіки Крим підтримувати бійців збройного формування “Батальйон Крим”, мета діяльності якого - насильницьке повернення території Республіки Крим Україні. У тексті містяться заклики до початку діяльності, спрямованої на повернення Криму до складу України, у тому числі до конкретних дій”, - йдеться у повідомленні Роскомнагляду.

Далі наводиться цитата з тексту матеріалу, що дає підстави Роскомнагляду для такого висновку: “Потреб у українських бійців найближчим часом не зменшиться... Підтримку батальйону “Крим”, наприклад, могли б більш активно надавати кримчани. Враховуючи, що своєю головною метою його бійці називають повернення окупованого півострова під контроль України. Слід розуміти, що цього ж хочуть і представники бізнесу, багато з яких теж переселилися з Криму після його російської анексії. То чи не пора почати його повертати?”.

Роскомнагляд пропонує видалити інформацію, “що містить заклики до масових безладів” і повідомити про це для проведення перевірки та відновлення доступу до ресурсу. Таке ж повідомлення про вихід було надіслано на адресу хостера.

Як повідомляв ІМІ, на початку жовтня 2015 року Роскомнагляд обмежив доступ до сайту новинного порталу «События Крыма» через інформацію, яка нібито “містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності або участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку”.

ФСБ Росії порушила кримінальну справу, порушену за фактом публікації на сайті “Центру журналістських розслідувань” (за статтею 280.1 КК РФ - публічні заклики до порушення територіальної цілісності РФ) матеріалу Анни Андрієвської про волонтерів батальйону “Крим”. Андрієвська проходить як свідок.

13 березня 2015 року в квартирах батьків журналісток “Центру журналістських розслідувань” Анни Андрієвської та Наталії Кокоріної співробітники ФСБ Росії провели обшуки у межах кримінальної справи, порушеної за публікації “Центру журналістських розслідувань”. У ході обшуків були вилучені комп'ютери і ноутбуки, що належать членам родини журналісток. Через місяць в ФСБ на допити викликали журналістку Анну Шайдуровому.

Анна Андрієвська стверджує, що у матеріалі немає закликів до відокремлення півострова.

4. Роскомнагляд попередив про блокування кримського сайту BlackSeaNews

06.10.2015 Редакція порталу чорноморських новин BlackSeaNews отримала повідомлення від Федеральної служби з нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнагляд) з попередженням про блокування доступу до ресурсу на території Росії та підконтрольного їй зараз Криму, повідомляє Крим.Реалії.

У відомстві визнали інтерв'ю головного редактора сайту Андрія Клименка “Чорний список” і морська блокада - лише невеликий фрагмент стратегії повернення Криму…”, опублікований 7 липня 2014 року, “таким, що містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності, участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку”.

“У повідомленні сказано, що якщо протягом доби ми не знімемо матеріал, а ми не знімемо, то надійде команда провайдерам закривати доступ до нашого ресурсу”, - розповів Андрій Клименко.

За його словами, дана ситуація була прогнозованою: “Ми цю ситуацію прогнозували давно. Окупанти в Криму продовжують створювати в Криму своєрідний інформаційний акваріум, куди повинні надходити тільки сигнали Russia Today і КісельовТВ, умовно кажучи. Це призведе і вже призвело до певного впливу на ментальність, особливо молодої частини населення”.

Після анексії Криму Росією інтернет-ресурс BlackSeaNews почав працювати з Києва. За словами головного редактора Андрія Клименка, через переслідування журналісти сайту покинули Крим.

Як повідомляв ІМІ, на початку жовтня 2015 року Роскомнагляд обмежив доступ до сайту новинного порталу «События Крыма» через інформацію, яка нібито “містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності або участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку”.

Також Роскомнагляд обмежив доступ до сайту кримського інформаційного агентства “Центр журналістських розслідувань” через матеріал Анни Андрієвської за 11 грудня 2014 року “Волонтери батальйону “Крим”.

Фото з Урядового кур'єраcomments powered by Disqus