Барометр свободи слова за липень 2015 року


У липні основним порушенням прав журналістів в Україні стали випадки побиття, нападів - 7. Кількість таких порушень у порівнянні з червнем зросла втричі (у червні - 2, у травні – 3, у квітні - 2, у березні - 5, у лютому – 5, у січні - 6). Липень став місяцем, коли на журналістів за півроку нападали найбільше. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Кількість перешкоджань журналістській діяльності знизилась до 5 випадків у липні (у червні - 8, у травні – 8, у квітні - 5, у березні - 4 випадки, у лютому – 8, у січні – 1).

Кількість погроз, залякувань журналістів другий місяць поспіль залишається однаковою - 4 (у червні - 4, у травні – 2, у квітні - 7, у березні - 4, у лютому - 2, у січні - 3).

Також цього місяця ІМІ зафіксував по одному випадку затримання та пошкодження майна і нападу на офіси ЗМІ.

Нападали на журналістів на Львівщині, Житомирщині, Запоріжжі та у Києві, Миколаєві. З семи випадків у чотирьох нападали чиновники - депутати сільрад, міськрад, співробітники податкової міліції, правоохоронних органів.

Перешкоджали журналістам на Черкащині, Рівненщині, у Харкові та Запоріжжі. Перешкоджали міліціонери, місцеві чиновники, гості ефіру. Зокрема, на Рівненщині міліціонер перешкоджав журналістам потрапити на засідання суду, а в Запоріжжі - потрапити в будівлю облдержадміністрації на прес-конференцію губернатора.

Погрожували журналістам на Івано-Франківщині, Буковині, Тернопільщині та у Чернігові. Погрожували телефоном або при фізичному контакті. Зокрема, у Чернігові погрожували представники охоронної фірми під час виборів у народні депутати.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства журналіста, 30 випадків побиття та нападів на журналістів, 39 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 9 випадків цензури.

Детальніше ознайомитися з барометром можна нижче:

Фізична агресія

Затримання – 1

1.На пункті пропуску "Чонгар" прикордонники затримали місцевих журналістів

17.07.2015 Співробітники Державної прикордонної служби України затримали на пункті пропуску “Чонгар” (адміністративний кордон материкової України - Херсонська область - з Кримом) журналістів генічеського сайту “Вісті Генічеська”. Про це повідомив редактор видання Олексій Давидов, інформує “Новий Візит”.

За словами Давидова, вони перебували біля першого пішохідного пропуску через кордон недалеко від автозаправки.

“Побачивши відеокамеру, українські прикордонники затримали двох журналістів і зажадали видалити запис, хоча ніяких написів, що забороняють відеозйомку там немає”, - розповів він.

На місце події викликали міліцію. Також приїхали служба внутрішньої безпеки та керівництво прикордонників. Після з'ясування обставин, співробітники Держприкордонслужби визнали неправомірність своїх дій та журналістів відпустили.

В коментарі ІМІ Олексій Давидов розповів, що протримали їх три години.

“Приїхали до КПП Чонгар, тільки дістали камеру, одразу накинулися більше 10 прикордонників, і сказали поки не видалите відео - не поїдете. Ми сказали, що журналісти, посвідчення в машині, машина два метри від нас. Змусили сидіти на спеці дві години. Вони нас затримали, хоча не складали ніяких документів, ні протоколу нічого. Буде відео, там буде все видно. Ми викликали міліцію, написали заяву і нас безперешкодно відпустили”, - повідомив Олексій, пообіцявши вислати відео.

Побиття, напади – 7

1. На Львівщині напали на журналістів ZIK під час зйомки сюжету

06.07.2015 Телеканал ZIK заявляє про напад на знімальну групу каналу на території Жовквівського району Львівської області під час зйомки сюжету про стихійне сміттєзвалище. Про це повідомляється на сайті каналу.

Так, 6 липня на гарячу лінію телеканалу надійшло повідомлення про стихійне сміттєзвалище в сосновому лісі біля відпочинкової бази на території Жовквівського району, що на Львівщині. Знімальна група у складі журналістки Марії Чистякової, оператора, водія та інформатора виїхали на зазначене місце.

“Факт забруднення екологічної зони журналісти перевірили і підтвердили. У масово викопаних ямах посеред лісової галявини знаходилися викинені купи пластикового посуду та пляшки з-під алкогольних напоїв. Безпосереднє «сусідство» звалища із відпочинковою базою «Сонячні озера» свідчило про джерело походження сміття”, - повідомляє канал.

Журналісти звернулися до керівництва бази, аби з’ясувати свою гіпотезу. Проте, зазначає канал, власник відпочинкового комплексу та орендатор місцевого озера, замість відповісти на питання журналістів і пояснити причини забруднення лісової зони, накинувся на оператора та намагався нанести йому тілесні ушкодження. Знімальній групі вдалося покинути місце інциденту.

Журналісти звернулися за допомогою до працівників Жовківського райвідділу міліції і разом зі слідчо-оперативною групою повернулися на місце пригоди, аби зафіксувати усі подробиці конфлікту.

У міліції підтвердили цей факт і повідомили, що за цим фактом розпочато досудове розслідування за ч.1 ст.171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) КК України.

У свою чергу керівництво медіа-холдингу ZIK закликає правоохоронні органи максимально швидко і об’єктивно розслідувати напад на журналістів їхнього телеканалу, оскільки останнім часом випадки перешкоджання роботі журналістів набули загрозливого характеру.

Як повідомляє ZAXID.NET, напад стався у селі Блищиводи Жовківського району. Безпосередньо брали участь у нападі на журналістів двоє чоловіків.

“Напад трапився під час виконання редакційного завдання. Ми перевіряли інформацію, яка надійшла до нас на гарячу лінію, про те, що поблизу с.Блищиводи у сосновому лісі біля бази відпочинку масово викидають сміття і риють ями”, – розповіла журналістка Марічка Чистякова.

Коли ця інформація підтвердилася, знімальна група вирішила записати коментар у керівництва бази відпочинку.

“Після запитань, звідки взялося сміття і чи часом не ви його викидаєте, орендатор цієї бази почав відверто протидіяти діяльності журналістів, намагаючись завдати тілесних ушкоджень та нецензурно висловлюючись”, – зазначила журналістка телеканалу ZIK.

За її словами, після того, як знімальна група покинула базу відпочинку і викликала слідчо-оперативну групу, з’ясувалося, що чоловік, який почав конфлікт, є депутатом Зіболківської сільської ради.

“Нападав безпосередньо цей чоловік, і його неповнолітній працівник. Про те, що він є депутатом, ми дізналися вже сьогодні, розбираючись в обставинах конфлікту. Звати його Петро Іванович”, – підкреслила журналістка, не називаючи прізвища.

Видання допускає, що йдеться про Петра Кащишина, бо серед 20 депутатів місцевої ради є тільки один Петро Іванович.

Як розповіла Марічка Чистякова, журналісти телеканалу проводять розслідування цього інциденту, з’ясовують, хто є власником бази відпочинку.

2. У Києві міліція затримала журналіста "Українських новин" і відібрала редакційний планшет

10.07.2015 10 липня у Києві співробітники міліції незаконно затримали журналіста “Українських новин” Дмитра Перепелицю при розгоні власників МАФів і кавових машин, які штурмували штрафмайданчик у Святошинському районі по вул. Краснова 25. Журналіст був при виконанні редакційного завдання, повідомляють Українські новини.

Як розповів Перепелиця, близько 17:45 міліція зібрала достатньо сил для розгону учасників мітингу, які виламали ворота і проникли на територію штрафмайданчика.

Міліція оточила протестуючих і почала їх затримувати. Перепелиця, який знімав подію на планшет, був затриманий трьома співробітниками міліції. При цьому міліція ніяк не реагувала на слова Перепелиці про те, що він є журналістом і виконує свої службові обов'язки згідно з редакційним  завданням.

Один з міліціонерів вихопив у журналіста планшет, а двоє інших заламали йому руки за спину. Кореспондента відвели на територію штрафмайданчика, де до того моменту лежали на землі близько 10 затриманих. Після цього журналістові дозволили пред'явити редакційне посвідчення. Переконавшись у тому, що затриманий - кореспондент, правоохоронці зажадали від нього залишатися на місці затримання активістів.

Через 40 хвилин у журналіста взяли свідчення і відпустили, але при цьому не повернули редакційний планшет, порадивши звернутися до співробітників патрульної поліції.

Перепелиця поїхав до райуправління міліції для з'ясування обставин з пропажею планшета.

Українські новини заявляють, що вважають дії міліції стосовно Перепелиці незаконними і такими, що потрапляють під дію статті 171 Кримінального кодексу про перешкоджання журналістській діяльності.

Агентство вимагає МВС провести розслідування незаконного затримання журналіста, покарати винних у цьому інциденті, а також повернути кореспонденту вилучену редакційну техніку.

Нагадаємо, 10 липня понад 100 власників тимчасових споруд торгівельного та культурно-побутового призначення (МАФів) виламали ворота і проникли на територію штрафної стоянки на вулиці Краснова, 25 у Києві.

26 червня Київська міська державна адміністрація почала демонтаж засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та автокав'ярень без дозвільної документації.

У Головному управлінні МВС України спростували інформацію про те, що їх співробітники забрали у затриманого журналіста “Українських новин” Дмитра Перепелиці планшет і повідомили, що він не мав при собі редакційного посвідчення. Про це заявила заступник начальника відділу зв'язків з громадськістю столичної міліції Ірина Левченко, повідомляє Телекритика.

“Ніщо не засвідчувало, що він журналіст - у нього не було ані посвідчення, ані бейджика. Під час сутички у штовханині працівники міліції  не могли з'ясувати його особу і що саме він там робив - писав матеріал чи щось інше. Тому його затримали, пізніше опитали. Про те, що він журналіст, ми дізналися з телефонного дзвінка редакції. Після того, як таким чином його особу встановили, журналіста відпустили”, - зазначила Левченко.

Також вона заперечила звинувачення у тому, що співробітники МВС забрали у Перепелиці планшет: “Ми не маємо ніяких свідчень того, що журналіст тримав планшет в руках і звичайно, ніхто з міліціонерів нічого б у нього не відбирав. Зараз ми всі сподіваємося на очищення міліції і її успішне реформування”.

Крім того, Левченко звернула увагу на те, що для запобігання подібних ситуацій - затримань правоохоронцями на декілька годин, журналістам слід завжди носити з собою посвідчення.

У свою чергу, на сайті ГУ МВС України, за фактом сутички в Святошинському районі було затримано 14 людей та розпочато кримінальне провадження за за ознаками ст. 356 КК України (самоправство). Левченко зазначила, що журналіст у цій справі проходить як свідок.

3. На Житомирщині побили депутата-журналіста, який боровся проти незаконного видобутку бурштину

10.07.2015 Увечері 10 липня в м.Олевську на Житомирщині троє невідомих жорстко побили активіста, журналіста та депутата Олевської міської ради Олександра Ніколайчука, який відомий тим, що активно бореться з незаконним видобутком бурштину в Олевському районі, повідомляє Радіо Свобода.

“Я повернувся в Олевськ з Житомира, де був на нараді щодо незаконного видобутку бурштину у голови області Машковського. Було близько восьмої вечора. Йшов по центру Олевська, повз мене проїхав Форд Фієста та перегородив мені дорогу. Звідти вискочили троє людей. Один - з арматурою. Повалили та почали бити, найбільші травми − від арматури”, − розповів Ніколайчук.

За його словами, друзі його вивезли у лікарню в інше надійне місце, бо в Олевську лікарі побоялись його госпіталізувати, щоб і їм не помстились місцеві зловмисники.

“Зломана рука, струс мозку, у двох місцях наклали шви. Вважаю це помстою. Після того як дав інтерв'ю вам - я допоміг зробити ще близько 10 матеріалів про бурштин для інших загальнонаціональних ЗМІ. А ще - після заяви президента з вимогою припинити незаконний бізнес - бурштинова мафія з помпами виїхала з того лісу, що Ви показали у своєму матеріалі. Я впевнений, що це помста цих бандитів, за те, що я системно борюсь проти їхньої бурштинової мафії”, - розповів Ніколайчук.

Він написав заяву у міліцію.

Олександр Ніколайчук− помічник народного депутата Борислава Розенблата (фракція Блок Петра Порошенка), депутат Олевської міської ради, активіст. Нещодавно він також брав участь у зйомці репортажу Дениса Казанського для програми «Схеми» про незаконний видобуток бурштину на Олевщині.

У свою чергу, на сайті УМВС України в Житомирській області повідомили, що за фактом побиття розпочато кримінальне провадження. Попередня кваліфікація події – ч.4 ст. 296 (Хуліганство),  ч.1 ст. 171 (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів), ч.1 ст.351 (Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради) Кримінального кодексу України. Санкції статей передбачають відповідальність від штрафу до позбавлення волі до 7 років.

“Близько 21.00 до міліції надійшло повідомлення про побиття на вулиці місцевого журналіста, помічника народного депутата. На місці події працювала слідчо-оперативна група Олевського РВ УМВС. Попередньо встановлено, що на одній з вулиць райцентру близько 20.30 троє невідомих побили 26-річного чоловіка. За попередніми висновками медиків у потерпілого закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забійна рана волосяної частини голови та перелом мізинця лівої руки”, - повідомили в міліції.

Також в міліції додали, що журналіста було доставлено до районної лікарні, але після отримання першої медичної допомоги від госпіталізації він відмовився.

4. У Бердянську працівник міськради напав на знімальну групу ТРК ЮГ

14.07.2015 14 липня у Бердянську (Запорізька область) на знімальну групу ТРК ЮГ напав головний спеціаліст адміністративного відділу міської ради Ігор Калачов, повідомляє PRO.BERDYANSK.BIZ.

Інцидент стався в будівлі міськради, в кабінеті адмінвідділу. Працівник адмінвідділу напав на журналістів у момент фіксації факту складання протоколу на активіста Віталія Олешко за створення стихійного звалища на порозі мерії.

Так, нападник, намагаючись вигнати знімальну групу, двічі вдарив дверима оператора, пошкодив відеокамеру, хамив, явно перешкоджав законній професійній діяльності журналістів. Журналістам і начальнику адмінвідділу Володимиру Шелязі ледве вдалося втихомирити чиновника.

За даним фактом журналісти звернулися з заявою в міліцію.

У свою чергу, на сайті УМВС України в Запорізькій області повідомляється, що правоохоронці з’ясовують обставини конфлікту між журналістом та співробітником Бердянської міської ради.

Так, повідомили в міліції, сьогодні о 10:36 до чергової частини Бердянського міськвідділу ГУМВС України в Запорізькій області звернулась головний редактор однієї з телерадіокомпаній.

“Як зазначила заявниця - працівник адміністративного відділу міської ради штовхав оператора ТРК та забороняв проводити зйомки. На місце виїхала слідчо-оперативна група міськвідділу міліції. Наразі правоохоронці опитують свідків та з’ясовують усі обставини інциденту”, - повідомили в міліції.

За попередньою інформацією – тілесні ушкодження у учасників конфлікту відсутні, можливо, пошкоджена техніка.

Відомості про подію внесено до Єдиного обліку. Ведеться дослідча перевірка.

5. У Миколаєві одеські податківці напали на журналіста, відібравши фотоапарат

15.07.2015 15 липня у Миколаєві біля обласного управління Нацбанку України співробітники податкової міліції Одеси напали на журналіста інтернет-видання "Новин-N" Олександра Влащенко, відібравши фотоапарат, на який той вів зйомку, повідомляється на сайті видання.

Інцидент стався  на перетині вулиць Велика Морська і Фалєєвська, куди журналіст прибув за редакційним завданням і приступив до фото- і відеозйомки. У цей момент до нього підійшли двоє невідомих у цивільному одязі та вирвали з рук фотоапарат. Після цього фотоапарат забрали і пішли в невідомому напрямку.

На місце події за сигналом на телефон "102" прибув автомобіль патрульної служби Миколаївського УМВС. Тільки після цього невідомі представились співробітниками податкової міліції м.Одеси. Фотоапарат Влащенко повернули, проте весь обсяг фотоматеріалів, який на ньому був знятий, було знищено.

6. У Миколаєві під час підготовки матеріалу про зал ігрових автоматів напали на журналіста

25.07.2015 25 липня в Миколаєві вчинено напад на журналіста «Преступности.нет» та регіонального представника ІМІ в Миколаївській області Андрія Лохматова. Про це повідомив сам журналіст та сайт Незалежної медіа-профспілки України.

За даними НМПУ, 25 липня близько 16.30 по проспекту Леніна громадські активісти та журналісти виявили зал ігрових автоматів. Коли журналісти зайшли до нелегального закладу, працівниця заявила, що знімати заборонено. Вона почала хапати камеру журналіста Андрія Лохматова, кричати і виштовхувати працівників ЗМІ ногами із закладу.

За словами юриста НМПУ Олексія Ржанова, ця ситуація підпадає щонайменше під дві статті Кримінального Кодексу України. «По-перше, в діях адміністраторки закладу наявне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, відповідальність за які передбачена у ст. 171 ККУ. По-друге, це також можна розцінювати як самоуправство, що підпадає під ст. 356 ККУ», - наголосив він.

У свою чергу, НМПУ закликає при порушеннях прав журналістів фіксувати ці випадки та викликати міліцію, адже це сприятиме зниженню кількості порушень.

Представники ЗМІ  зафіксували інцидент на відео, повідомляють в НМПУ.

7. В Іллічівському порту невідомі напали на журналістів

30.07.2015 У місті Іллічівськ Одеської області невідомі чоловіки напали на журналістів сайту Іллічівського порту та сайту «Думська».

Інцидент стався о 9.30 ранку в будівлі Управління Іллічівського морського торгового порту, куди проникла група людей. На прохання співробітників державного підприємства «ІМТП» та журналістів сайту порту та одеського видання "Думская" надати документи, що засвідчують особу, їм було відмовлено.

Як розповіла ІМІ журналістка "Думської" Дарія Сидоровська, знімальна група видання та телеканалу 112 прибули в порт близько 10-ї ранку і намагалися з`ясувати, що відбувається. "Ці прибулі люди представлялися лише "громадянин України", не дозволяли вести зйомку, не пускали на поверхи адмінбудівлі, намагалися вилучити камеру".

Виходячи з розмов прибулих стало ясно, що на місці працюють представники податкової міліції з Києва та Одеси, а також прокуратура Києва. Поверхи в будівлі були перекриті, співробітникам порту вхід було заблоковано. Люди змушені були перебувати в спекотних коридорах без права виходу з будівлі та входу на свої робочі місця.

Погрози, залякування - 4

1.Редакції верховинського "Сайту рідного міста" пригрозили судом та СБУ

07.07.2015 Редакція інтернет-видання “Сайт рідного міста” (м.Верховина Івано-Франківська область) заявляє про тиск з боку невідомого чоловіка, який невдоволений роботою сайту, і погрожує судом та СБУ. Про це йдеться у зверненні адміністрації порталу, опублікованому на сайті видання.

Так, дзвінки з погрозами від невідомих надходять адміністрації порталу на робочий телефон.

“Вчора на телефон адміністрації сайту рідного міста поступив телефонний дзвінок. Додзвонювач різко розкритикував роботу інтернет-порталу та пригрозив судом і СБУ. Близько 15:20 на особистий телефон адміністратора районного інтернет-ЗМІ надійшов вхідний дзвінок з невідомого номеру. Чоловік представився та почав коментувати роботу нашого сайту. Мовляв, він вже вкотре принижує людей та створює проблеми у їх житті. За його словами, таких невдоволених роботою інтернет-порталу вже чимало. Всі вони готові відстоювати своє право в суді та налаштовані до залучення з метою перевірки працівників СБУ”, - йдеться у зверненні.

Як пише редакція, розмова з невідомим розпочалася з того, що нібито хтось від його імені пише на сайті коментарі.

“На конкретному випадку чоловік розповів, що нещодавно йому довелося виправдовуватися перед десятками верховинців, котрі побачили коментар на сайті та "закидували" його питаннями під час особистої розмови. Спочатку додзвонювач пропонував нам закрити можливість анонімного розміщення коментарів, втім на завершення розмови почав вимагати дієвіших вчинків. Для ясності, порівнював співрозмовник сайт рідного міста із власним помешканням та зажадав навести лад у ньому.

Розповідав чоловік і про цілу папку підшитих текстів скопійованих із сайту, котрі на його думку навіюють ворожнечу в суспільстві та нагнітають суспільно-політичну обстановку в районі. Він вважає, що саме наш сайт не робить корисної справи, а навпаки погіршує спокійне та мирне життя пересічних мешканців Верховини та району”, - пише редакція.

Згадував дописувач і за обливання брудом екс-чиновників Верховинської РДА, активістів Майдану... Не забув згадати і про невдоволених працівників верховинського автовокзалу, роботу яких інтернет-портал взяв під свій контроль.

Як пише редакція, розмова завершилася практично ультиматумом, “або ми виконуємо його та інших невдоволених вимоги, або справа дійде до суду та перевірки СБУ”.

У свою чергу адміністрація сайту звернулася до всіх місцевих органів влади з проханням об'єктивно вивчити і вирішити дану ситуацію - до Верховинської районної державної адміністрації, Верховинської районної ради, Верховинської міської ради, Верховинського РВ УМВС України в Івано-Франківській області, Відділення СБУ у Верховинському районі, Верховинського районного суду, Верховинської районної прокуратури, керівництва обласної влади та структурних підрозділів відповідних органів, народного депутата від Верховинського району Юрія Солов'я.

“Враховуючи вільний доступ до матеріалів сайту закликаємо Вас провести незалежне розслідування діяльності нашої роботи та про їх результати повідомити для подальшого офіційного оприлюднення за адресою - verchovyna@at.ua. Всі зауваження та пропозиції будуть враховані у подальшій діяльності нашого сайту!”,  - йдеться у зверненні.

Також редакція звертає увагу, що “головною метою існування нашого інтернет-порталу є інформування жителів району та його гостей про найголовніші події з життя краю, а можливість залишати коментарі в тому числі анонімно є запорукою демократії”.

2. Журналіст "України молодої" заявив про погрози після виходу статті про церкву

13.07.2015 Журналіст всеукраїнської газети “Україна молода”, член Національної спілки журналістів України Андрій Багнюк заявляє про погрози від невідомого чоловіка, який назвався сином жінки, про яку журналіст згадав у статті “Пристрасті навколо храмів”. Про це йдеться у його заяві, надісланій ІМІ.

За його словами, погрожувати йому стали після виходу у газетах “Україна молода” та “Діалог” (Кременець, Тернопільська область) 3 липня його статті “Пристрасті навколо храмів”, де йшлося про перехід православних громад Тернопільщини під юрисдикцію Київського патріархату.

Як розповів Багнюк, 28 червня він побував у селах Куликів і Катеринівка Тернопільсьскої області для підготовки матеріалу про перехід місцевих парафій УПЦ під юрисдикцію Київського патріархату.

За його словами, він поспілкувався з симпатиками як Московського, так і Київського патріархату, і 3 липня матеріал був опублікований в обидвох газетах. У газеті “Україна молода” він, зокрема, згадує про деяку Ніну Райтер, яка, як автор пише у статті, є “проросійською активісткою”. А у варіанті статті для газети “Діалог” журналіст написав таке: “Зрадниками” тут називають, окрім мами бійця АТО Ніни Райтер, Інну і Людмилу Колодій, Олексу Дреля… Затятих “москалів” лишилося з десяток. Питання, чи захочуть вони й надалі йти супроти громади…”. Ці фрази зі статті Багнюк вважає “адекватними оціночними судженнями”. При цьому особисто поспілкуватися з Райтер йому не вдалося, пише він.

А 10 липня зранку йому на телефон подзвонив невідомий чоловік, який представився сином Ніни Райтер і почав, зазначив Багнюк, погрожувати смертю.

“Представившись сином Ніни Райтер (її я згадував у своїй публікації), він сказав, ніби приїхав із зони АТО (у відпустку) і хоче зустрітися зі мною. Пропозицію телефонного спілкування категорично відкинув. ... Запитав, чим саме я “оббрехав” його маму? Вона що – до Київського патріархату ходить? І як може мати бійця АТО давати пожертви церкві МП – це ж непряме фінансування сепаратистів! Я мав бажання запитати про це особисто Н.Райтер, однак її не знайшов, про що і зазначив у своїй кореспонденції. Тоді той, що зателефонував, почав висловлюватися ще брутальніше, нецензурно. А наостанок пригрозив мені смертю: “Я воюю, бл-дь, а ви тут…Ти х-ю… Я зараз адресу знайду твою… Я приїду і вб’ю тебе на місці… Я сказав!”, - розповів Багнюк.

При цьому він зауважив, що розмову з невідомим записав на диктофон.

Також журналіст додав, що до розмови з ним, цей чоловік “з’ясовував стосунки” у редакції газети “Діалог”, про що повідомила Багнюку редактор В.Іваницька.

Журналіст звернувся з заявою про погрози до Кременецького райвідділу МВС України та військового комісара Ю.Фещенка. Зокрема, у заяві до міліції, він просить “вжити передбачених чинним законодавством України заходів, передовсім з убезпечення мого життя, і покарання винуватців”. А також “врахувати ухвалений (у травні 2015 року) Верховною Радою Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів”.

В коментарі ІМІ Андрій Багнюк повідомив, що пов’язує погрози саме з виходом вищезазначеної статті. “Саме зі статтею. Це єдина критика за цю критику”, - сказав він, додавши, що він у Кременці нещодавно і у нього ворогів немає.

3. На Буковині охоронці бази маломірних суден погрожували журналістам Народного контролю

20.07.2015 В Сокиринському районі охоронці державної бази маломірних суден погрожували розправою знімальній групі сайту громадсько-журналістського руху "Народний контроль" в Чернівцях (Іван Гончарюк і Василь Панта). Про це повідомляє сторінка руху в мережі "Фейсбук".

"Фізичною розправою в даний момент погрожують знімальній групі "Народного Контролю" (Іванові Гончарюку та Василеві Панті) на Сокирянщині. Через те, що журналісти мали намір пройти до берега річки Дністер, аби відзняти потрібні кадри для сюжету, та їх не пустили", - йдеться у повідомленні.

Також рух повідомляє, що до журналістів чіплялися охоронці туристичного комплексу "Услад": "Чинили опір, смикали журналістів за футболки і теж не пропускали до берега".

Журналісти викликали міліцію, готується відеоряд.

Рух "Народний контроль" нагадує, що доступ до водних ресурсів є незаперечним правом народу України.

Видання "Телекритика" нагадує, що у минулому році директор чернівецького телеканалу ТВА Валерій Сарафінчан звільнив редактора Юлію Сафтенко й журналіста Івана Гончарюка через сюжет «Сокирянське Межигір'я», в якому фігурував колишній перший заступник прокурора Чернівецької області Станіслав Банчук. Після того, як сюжет вийшов в ефір та набув розголосу, у редактора й журналіста почалися проблеми з керівництвом каналу. На думку Юлії Сафтенко та Івана Гончарюка, прокуратура «притиснула» директора ТВА. Також з телеканалу, в знак солідарності з колегами, пішов журналіст Анатолій Никифоряк.

Банчук подав до суду на телеканал та журналіста Івана Гончарюка. Юристи телеканалу не представляли інтересів журналіста в суді і той змушений був шукати захисту в медіа-юристів Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП) та Незалежної медіапрофспілки (НМПУ). 20 жовтня Чернівецький телеканал ТВА та журналіст Іван Гончарюк виграли в Шевченківському районному суді Чернівців справу в колишнього першого заступника прокурора Чернівецької області Станіслава Банчука.

4. На довиборах у Чернігові представники фірми «Донбас» погрожували журналістам

26.07.2015 У Чернігові, де 26 липня відбулися вибори народного депутата, представники так званої охоронної фірми «Донбас» на виборчих дільницях не дозволяли журналістам фотографувати та вдавалися до погроз. Про це повідомив сайт Незалежної медіа-профспілки України.

«Законом прямо передбачено право журналістів бути присутніми під час голосування, відповідно, представники так званої охоронної фірми «Донбас» здійснюють щодо представників медіа протиправні дії», - зазначив юрист НМПУ Олексій Ржанов.

Нагадаємо, постійно перебувати на виборчій дільниці у день голосування мають право члени дільничних виборчих комісій, члени комісій вищого рівня, кандидати у депутати, уповноважені особи кандидатів та блоків, зареєстрованих учасниками виборчого процесу і внесених у виборчі бюлетені, офіційні спостерігачі від цих партій та блоків (не більше, ніж по 2 особи від партії та блоку), офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій, на кшталт ОБСЄ, представники медіа (не більше, ніж 2 від одного ЗМІ). Іншим особам, окрім перелічених, перебувати на виборчій дільниці заборонено. Працівники органів внутрішніх справ, або особи, які здійснюють охорону правопорядку під час голосування мають право робити це за межами приміщення для голосування.

Пошкодження майна і напади на офіси ЗМІ – 1

1. У Чернігові під час ток-шоу з Корбаном не показував канал Коломойського. Оператор: пошкоджено кабель

23.07.2015 Увечері, 23 липня, в Чернігові в мережі кабельного оператора «Основа» було припинено трансляцію телеканалів «1+1», «Інтер» і Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії. Про це йдеться в повідомленні компанії «Основа» на Facebook, про що «Телекритиці» повідомили в кол-центрі «Основи», куди звернулися по коментар щодо інформації ТСН про вимкнення каналу «1+1», - пише "Телекритика".

За повідомленням оператора, 23 липня близько 22:18 було раптово припинено ретрансляцію телеканалів «Інтер», «1+1» і Чернігівської ОДТРК. Також було перервано надання послуг мережі передачі даних абонентам певного сегменту мережі. У компанії пояснюють інцидент пошкодженням оптоволоконного кабелю.

У зв'язку з тим, що пошкодження кабелю відбулося в нічний час, спеціалісти компанії не змогли визначити точне місце пошкодження, та продовжили пошуки вранці 24 липня», - йдеться в повідомленні.

При цьому, ретрансляцію «1+1» та «Інтера» компанія, за її словами, відновила о 00:43 шляхом організації супутникового прийому сигналів. А ретрансляцію Чернігівської ОДТРК - вже зранку 24 липня, о 8:30, шляхом організації ефірного прийому.

Місце пошкодження оптичної лінії зв'язку спеціалісти компанії виявили зранку 24 липня, близько 7:50, і викликали на місце події працівників міліції, які зафіксували факт навмисного пошкодження лінії зв'язку. Представники компанії подали до міліції заяву про злочин.

«Відновлювальні роботи було завершено о 10:50», - йдеться в повідомленні.

Першим про вимкнення каналу «1+1» у Чернігові повідомив ведучий ток-шоу «Право на владу» під час ефіру 23 липня, у якому брали участь кандидати в народні депутати на позачергових виборах до Верховної Ради в окрузі № 205 Геннадій Корбан і Микола Звєрєв. Ведучий послався на повідомлення від глядачів ток-шоу.

Як стало відомо редакції ток-шоу, канал вимкнула структура, близька до влади», - повідомив сайт ТСН, який також звернув увагу на те, що в ефірі залишилася ТРК «Ера», яка показувала виступ кандидата від «Блоку Петра Порошенка» по округу № 205 Сергія Березенка.

Згодом група «1+1 медіа» заявила, що з усієї зв'язки оптичних кабелів у колодязі кабельної каналізації «Укртелекому» був пошкоджений тільки один кабель «1+1», прокладений від Чернігівського РТПЦ до головної станції кабельного оператора «Основа».

На думку групи, це свідчить про те, що «пошкодження було зроблено навмисно, крім того зловмисник знав структуру прокладки кабелів».

Група «1+1 медіа» має намір відправити офіційні звернення до кабельного оператора та до Національної ради з телебачення і радіомовлення, і наразі вважає цей інцидент політично вмотивованим. Крім того, група готує позови до суду та звернення в інші правоохоронні органи з метою провести розслідування та покарати винних.

Натомість компанія «Основа» вважає, що ситуація є «провокацією та елементом брудних політичних технологій». «Звертаємось до всіх засобів масової інформації та політичних сил з проханням не використовувати інцидент в політичних маніпуляціях суспільною думкою», - йдеться в повідомленні.

Перешкоджання професійній журналістській діяльності – 5

1.На Черкащині сільський голова і його помічник перешкоджали журналісту "Антени"

08.07.2015 8 липня у селі Червона Слобода (Черкаська область) кореспонденту черкаського телеканалу «Антена» Роману Шовенку перешкоджали сільський голова Микола Котко та його помічник. Намагання отримати коментар для журналіста закінчилося штурханиною та погрозами з боку чиновників. За фактом перешкоджання професійній діяльності Романа Шовенка порушено кримінальну справу, повідомляється на сайті телеканалу.

Як пише видання, після закінчення сесійного засідання журналіст звернувся до Котка з проханням прокоментувати ситуацію з об'єднанням територіальних громад Черкаського району, зокрема, що стосується листа-погодження від Хуторської сільради про їхнє влиття до червонослобідської громади.

“Днями в ефірі телеканалу вийшов матеріал, де прокомуністичний голова Хуторської сільради не знайшов порозуміння з мешканцями села в питанні об'єднання громад і збори висловилися категорично проти цього. Отже, маючі всі підстави думати, що рішення Хуторської громади сфальшоване, Роман вирішив уточнити інформацію у голови Червонослобідської сільради”, - повідомляється на сайті.

Микола Котко не адекватно відреагував на запитання та сказав, що говоритиме лише з журналістами. Журналіст показав посвідчення ТК “Антена”, де чітко зазначено професійний статус Романа, однак це не переконало сільського голову. Котко не стримався, почувши питання про незаконне видобування піску на території села, та ледь не зніс з ніг журналіста. Тим часом помічник сільського голови намагався вирвати камеру.

Про інцидент Роман Шовенко поінформував головного редактора ТК “Антена” Валерія Воротника. Воротник прокоментував ситуацію на своїй сторінці у Фейсбуці. “Кажуть, Котко звернувся до міліції з заявою, що на нього напав журналіст. … Думаю, що тепер ми маємо всі підстави голосно заявити про афери та аферистів, які під себе, під власні бізнес-інтереси намагаються переформатувати Черкаський район. Думаю, що ми звернемося і до Президента України і до депутатів ВР. Ситуація насправді ганебна”, - зазначив Валерій.

Також він додав, що вони вимагатимуть від прокуратури та МВС порушення кримінальної справи відносно Котка за перешкоджання законній діяльності журналіста.

В керівництві УМВС в Черкаській області пообіцяли прокоментувати інформацію про порушення кримінальної справи, додав Воротник.

2. У Запоріжжі гість Громадського.ТБ почав крутити відеокамеру, забороняючи його знімати

08.07.2015 8 липня у Запоріжжі автор проекту герба міста, який викликав резонанс місцевих громадських діячів, Андрій Авдєєнко залишив студію “Громадського.ТБ Запоріжжя” після першого питання про його регалії. Також він почав крутити відеокамеру, яка здійснювала зйомку в студії, забороняючи його знімати. Про це повідомляється на сайті проекту.

Як пише видання, Авдєєнко не захотів відповідати на питання щодо його нагород та звань, звинувативши журналістів Громадського в спробі його спровокувати. Зокрема, журналіст просив пояснити, коли та від кого той отримав звання “адмірал”, оскільки про Авдєєнка ходить багато чуток щодо його нагород. У відповідь Авдєєнко стверджував, що журналістам потрібна провокація, оскільки йому звання адмірала військово-морських сил України присвоїв Віктор Янукович.

Крім того, перед тим як піти зі студії він почав чіпати відеокамеру, яка здійснювала зйомку, зазначивши: “Я себе не дозволяв у такому стані знімати”. На це журналіст попросив цього не робити і запропонував закінчити інтерв’ю.

У той же день увечері під новиною на сайті Громадського Авдєєнко написав, що не давав дозволу на оприлюднення сюжету з ним і заявив про порушення його прав. “Я не давав Вам дозволу на показ цього сюжету і зйомку мене ззаді. Ви порушили мої права. Чекаю на реакцію або несу заяву в суд”, - написав він під новиною.

Як повідомляв ІМІ, у червні головний редактор запорізького інтернет-видання “Верже” Микола Колодяжний заявив, що вбачає погрози журналістам свого видання в дописах у Facebook запорізького академіка, колишнього військового Андрія Авдєєнка. Ситуація стосувалася проекту нового герба Запоріжжя, автором якогоє Авдєєнко.

Зокрема, претензії Авдєєнка до видання “Верже” стосувалися новини з цитатою художника Анатолія Гайдамаки, який спростовував свою причетність до авторства проекту нового герба Запоріжжя.

Водночас Авдєєнко написав у Facebook, що йому “зателефонував народний художник Анатолій Гайдамака і плачучи попросив написати спростування про його інтерв'ю”. Авдєєнко стверджує, що журналісти перекрутили слова художника, який сказав їм наступне: “Я не можу взяти на себе авторство, тому що воно є результатом творчих пошуків істориків науковців, геральдистів. Які запрошували декілька разів і мене для консультацій відносно художньої частини герба”.

Після цього Авдєєнко написав: “За кожну сльозу А.Гайдамаки, я переламаю журналісту кожен палець”. Щоправда, згодом він відредагував цю фразу на таку: “За кожну сльозу А.Гайдамаки, я подарую журналісту “гарну квітку”.

3. У Харкові журналістам заборонили зустріч із донецькими переселенцями у заброньованому залі

14.07.2015 14 липня у Харкові керівництво кав’ярні «Нове місто» заборонило журналістам Радіо Свобода і «Громадського телебачення Донбасу» провести зустріч із глядачами й читачами, вимушеними переселенцями з окупованого Донецька, повідомляє Радіо Свобода.

Як повідомили самі журналісти, цього дня керівництво кав’ярні, де зала була заброньована для зустрічі ще тиждень тому, заборонило захід, заявивши, що він буде присвячений проблемним політичним питанням: війні, Донбасові і волонтерству.

Насправді, наголосив журналіст Радіо Свобода і «Громадського телебачення Донбасу» Олексій Мацука, зустріч мала на меті просто спілкування з вимушеними переселенцями й підготовці відеосюжетів про їхнє життя далеко від дому.

Такі зустрічі з журналістами відбуваються в рамках проекту «Донецький діалог», що здійснюється за підтримки посольства Нідерландів в Україні.

У самій кав’ярні «Нове місто», що розташована в торговельно-розважальному центрі «Французький бульвар», на телефонні дзвінки журналістів відповідали, що вимогу заборонити захід висунуло керівництво цього центру, погрожуючи інакше закрити саму кав’ярню.

Як пишуть журналісти, з відкритих джерел відомо, що засновниками ТРЦ «Французький бульвар» є Ігор Сбітнєв і Роберт Мкртчян – другий із них відомий тим, що 2002 року кандидував до парламенту від політичної партії проросійського діяча Віктора Медведчука СДПУ(о).

4. Журналістів ZIK не пускали на суд в справі корупційних схем видобутку бурштину

21.07.2015 Знімальній групі телеканалу ZIK у складі журналістки Анни Махно та оператора Богдана Рябунця сержант міліції перешкоджав потрапити на засідання Сарненського районного суду Рівненської області в справі корупційних схем при нелегальному видобутку бурштину. Про цей повідомляє сайт телеканалу.

За словами журналістки, таке розпорядження видав суддя Ігор Довгий. Через 15 хвилин суперечки із міліціонером з'явився суддя, котрий на питання Анни Махно чи це він видав розпорядження не пускати журналістів на суд, заявив: "Якісь питання провокативні. Чого ви хочете?"

Після пояснень журналістки суддя пустив знімальну групу на засідання.

У березні 2014 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України неодноразово притягувала суддю Ігоря Довгого до дисциплінарної відповідальності. На його дії надійшло майже півсотні скарг, суддя затягував розгляд окремих справ.

5. Запорізьким журналістам обмежили доступ в будівлю ОДА, розробивши "Паспорт антитерористичної захищеності"

24.07.2015 Журналістці запорізького видання "Индустриалка" Ірині Єгоровій та ще кільком колегам перешкоджали у доступі в будинок ОДА під час прес-конференції глави обладміністрації Григорія Самардака 24 липня. Про це повідомляє сайт видання.

"Частина представників запорізьких ЗМІ сьогодні мала всі шанси не потрапити на прес-конференцію голови облдержадміністрації Григорія Самардака, оскільки навіть при пред'явленні службового посвідчення в будівлю їх не пропускав працівник позавідомчої охорони", - написала журналістка.

Міліціонер повідомив журналістам, що пропуск вони можуть отримати в будинку обласної ради. "Довелося зв'язуватися з начальником управління у справах преси та інформації ОДА Леваном Шишинашвілі і з'ясовувати, як же все-таки потрапити на прес-конференцію губернатора, який підводив підсумки своєї роботи за 100 днів", - пише Єгорова.

Шишинашвілі прийшов особисто і в його присутності охоронець таки пропустив журналістів.

Натомість, як повідомляє репортерка "Индустриалки", пропуск це насправді "Паспорт антитерористичної захищеності", виданий СБУ, затверджений обласною радою оборони і підписаний, Григорієм Самардаком, який очолює згадану раду. За словами джерела "Індустріалки", це заходи з посилення безпеки адмінбудівлі на період проведення АТО. Керівництво обласної ради до розробки документа відношення не має.

Фактично, зазначає видання, журналістів цим документом прирівнюють до терористів.

Запорізьке видання "Вся власть" повідомляє, що на згаданій прес-конференції пан Самардак відмовився відповідати на незручні питання журналістів, в тому числі чому навколо будинку ОДА з'явився новий паркан.

Захист свободи слова

Реакція влади на порушення свободи слова - 5

1. За фактом нападу на журналістів ZIK міліція порушила справу за 171 статтею

07.07.2015 За фактом нападу на журналістів телеканалу ZIK розпочато досудове розслідування за ч.1 ст.171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) КК України. Про це повідомляється на сайті УМВС України у Львівській області.

Як повідомили в міліції, 6 липня близько 21 години до міліції надійшло повідомлення від журналістки одного з регіональних телеканалів про те, що під час зйомок репортажу в одному з сіл Жовківського району Львівської області шестеро охоронців напали на знімальну групу.

На місце події виїжджала слідчо-оперативна група, яка з’ясовувала всі обставини події.

Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

Як повідомляв ІМІ, телеканал ZIK заявив про напад на знімальну групу каналу на території Жовквівського району Львівської області під час зйомки сюжету про стихійне сміттєзвалище.

2. За фактом нападу на журналіста "Антени" міліція відкрила справу за двома статтями

09.07.2015 За фактом нападу голови села Червона Слобода (Черкаська область) Миколи Котка на журналіста черкаського телеканалу «Антена» Романа Шовенка міліція відкрила провадження за двома статтями Кримінального кодексу України. Про це «Телекритиці» повідомив начальник УМВС Черкаської області Дмитро Грищенко.

«До нас щодо цього факту звернувся і журналіст, і сільська рада. Все це зафіксовано на відео. Наразі тривають слідчі дії. Порушено провадження за двома статтями КК України: 171 - перешкоджання журналісту та 145 - легкі тілесні ушкодження», - повідомив Грищенко.

Як повідомляв ІМІ, 8 липня у селі Червона Слобода (Черкаська область) кореспондент черкаського телеканалу «Антена» Роман Шовенко постраждав від рук сільського голови Миколи Котка та його помічника. Намагання отримати коментар для журналіста закінчилося штурханиною та погрозами з боку владців.

3. За фактом затримання журналіста "Українських новин" прокуратура відкрила справу за 171 статтею

15.07.2015 Прокуратура міста Києва розпочала розслідування за фактом перешкоджання професійній діяльності журналіста “Українськх новин” Дмитра Перепелиці. Про це повідомляється на сайті  прокуратури.

Відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 171 КК України (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

“У засобах масової інформації розповсюджено інформацію про те, що працівники міліції здійснювали перешкоджання законній професійній діяльності журналісту інформаційного агентства під час висвітлення ним акції протесту представників малого бізнесу, яка відбулася 10 липня по вул. Краснова, 25 у Святошинському районі столиці”, - повідомили в прокуратурі.

Досудове розслідування здійснює слідчий відділ прокуратури міста Києва. У кримінальному провадженні проводяться першочергові слідчі дії.

Як повідомляв ІМІ, 10 липня “Українські новини” повідомили, що у Києві міліція при розгоні власників МАФів і кавових машин, які штурмували штрафмайданчик у Святошинському районі, незаконно затримала Дмитра Перепелицю під час виконання ним редакційного завдання. Один з міліціонерів вихопив у журналіста планшет, на який він знімав подію, а двоє інших заламали йому руки за спину.

Кореспондента відвели на територію штрафмайданчика, де до того моменту лежали на землі близько 10 затриманих. Після цього журналістові дозволили пред'явити редакційне посвідчення. Переконавшись у тому, що затриманий - кореспондент, правоохоронці зажадали у нього залишатися на місці затримання активістів.

Через 40 хвилин у журналіста взяли свідчення і відпустили, але при цьому не повернули редакційний планшет, порадивши звернутися до співробітників патрульної поліції.

10 липня Національна спілка журналістів України заявила, що вимагає від міліції негайно дати пояснення щодо незаконного затримання журналіста "Українських новин" Дмитра Перепелиці.

11 липня заступник начальника відділу зв'язків з громадськістю столичної міліції Ірина Левченко спростувала інформацію про те, що їх співробітники забрали у затриманого журналіста “Українських новин” Дмитра Перепелиці планшет і повідомила, що він не мав при собі редакційного посвідчення.

Інформаційне агенство “Українські новини” обурене коментарем прес-служби Головного управління Міністерства внутрішніх справ про обставини затримання їх кореспондента Дмитра Перепелиці, і вимагає спростувати цю інформацію.

“Українські новини” просило прокуратуру Києва розслідувати дії співробітників міліції, які незаконно перешкоджали діяльності їх журналіста Дмитра Перепелиці під час мітингу власників МАФів та кава-машин 10 липня у Києві.

4. За фактом нападу на миколаївського журналіста міліція відкрила справу за 171 статтею

16.07.2015 Центральне РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області відкрило кримінальне провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналіста інтернет-видання “Новости-N” Олександра Влащенка (171 стаття КК України). Про це повідомили у прес-службі райвідділу миколаївської міліції, інформує Телекритика.

У свою чергу, керівник прес-служби ГУ міліції в Миколаївської області Ольга Передеренко розповіла, що вона виїжджала на місце події після телефонного дзвінка шеф-редактора “Новости-N”.

“Я не бачила, як забирали фотоапарат і вже пізніше пояснила працівникам податкової міліції з іншої області, що людина має право робити фото й що можна цивілізовано домовитися про те, щоб не публікувати фото, на яких видно обличчя. Група, яка приїхала за викликом журналіста по “102”, це задокументувала, проводиться розслідування”, - розповіла Передеренко.

Також вона підтвердила, що там працювали правоохоронці з іншої області.

“Мене не проінформували про те, які саме слідчі дії там проводилися. Начебто був один затриманий, я бачила слідчого у формі, який описував місце події, були поняті”, - зазначила вона.

Як повідомляв ІМІ, 15 липня у Миколаєві біля обласного управління Нацбанку України співробітники податкової міліції Одеси напали на журналіста інтернет-видання "Новин-N" Олександра Влащенка, відібравши фотоапарат, на який той вів зйомку

Як повідомила редакція видання, згодом фотоапарат Влащенко повернули, проте без фотографій.

5. За фактом нападу на журналістів у Бердянську порушено справу за 171 статтею

17.07.2015 За фактом нападу на знімальну групу ТРК ЮГ у Бердянську (Запорізької області) міліція порушила кримінальне провадження за за ч. 1 ст. 171 (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) Кримінального кодексу України. Про це повідомляється на сайті УМВС України в Запорізькій області.

Ведеться дослідча перевірка.

Як повідомляв ІМІ, 14 липня у Бердянську (Запорізька область) на знімальну групу ТРК ЮГ напав головний спеціаліст адміністративного відділу міської ради Ігор Калачов. Так, нападник, намагаючись вигнати знімальну групу, двічі вдарив дверима оператора, пошкодив відеокамеру, хамив, явно перешкоджав законній професійній діяльності журналістів.

Правоохоронці з’ясовували обставини конфлікту між журналістом та співробітником Бердянської міської ради.

Реакція журналістської спільноти – 1

1.НСЖУ вимагає від міліції пояснити, через що затримали журналіста "Українських новин"

11.07.2015 Національна спілка журналістів України вимагає від міліції негайно дати пояснення щодо незаконного затримання журналіста "Українських новин" Дмитра Перепелиці. Про це у своєму Facebook написав перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко, повідомляють Українські новини.

“Очевидно, що міліція якомога оперативніше повинна дати пояснення на серйозні звинувачення журналіста “Українських новин”. І ні в якому разі немає ніяких виправдань грубого поводження правоохоронців з журналістами. Навіть якщо є гаряча ситуація, протестні акції тощо. Ми поважаємо право міліції виконувати свою роботу, але і вимагаємо - поважати роботу журналістів”, - написав він.

Нагадаємо, 10 липня у Києві міліція при розгоні власників МАФів і кавових машин, які штурмували штрафмайданчик у Святошинському районі, незаконно затримала Перепелицю під час виконання ним редакційного завдання. Журналіст, який знімав подію на планшет, був затриманий трьома співробітниками міліції. При цьому міліція ніяк не реагувала на його слова про те, що він є журналістом і виконує свої службові обов'язки.

Один з міліціонерів вихопив у журналіста планшет, а двоє інших заламали йому руки за спину. Кореспондента відвели на територію штрафмайданчика, де до того моменту лежали на землі близько 10 затриманих. Після цього журналістові дозволили пред'явити редакційне посвідчення. Переконавшись у тому, що затриманий - кореспондент, правоохоронці зажадали у нього залишатися на місці затримання активістів.

Через 40 хвилин у журналіста взяли свідчення і відпустили, але при цьому не повернули редакційний планшет, порадивши звернутися до співробітників патрульної поліції.

Фото з сайту "Варіанти"comments powered by Disqus