Барометр свободи слова за квітень 2015 року


У квітні в Україні основним порушенням прав журналістів стали випадки погроз та залякувань журналістів – 7. Далі по 5 випадків ІМІ зафіксував у категоріях “цензура” та “перешкоджання журналістській діяльності”. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Цього місяця кількість погроз у порівнянні з березнем зросла майже вдвічі (у березні - 4, в лютому - 2, в січні - 3). Погрожували журналістам у Києві, на Черкащині, Херсонщині та у Харкові. Погрожували екс-депутат, представники “Правого сектору”, невідомі - через соцмережі, при фізичному контакті, телефоном “мінували” редакції. Журналістам радили “не лізти туди, куди не слід”, погрожували розправою, влаштовували розбірки, обіцяли організувати повістку в армію.

Цього місяця кількість перешкоджань незначно зросла (у березні - 4 випадки, в лютому – 8, у січні – 1). Перешкоджали журналістам судді, невідомі, п’яні молодики у Тернополі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Одесі та Кіровограді. Журналістів не пропускали на заходи, переслідували за зйомку, забороняли знімати судове засідання, не пускали на судове засідання та заважали вести відеозйомку.

Цензура у квітні значно зросла у порівнянні з березнем (у березні - 1, у лютому - 0, у січні - 1). Цензурували журналістів у Чернівцях (забороняли знімати конфлікт у банку), у Києві (вилучення “Правим сектором” газети “Вести”), невідомі глушили сигнал телеканалу “1+1”.

Крім того, ІМІ зафіксував 4 випадки ненадання доступу до публічної інформації та по 2 випадки побиття, нападів, пошкодження майна та напад на приміщення журналістів і кібер-атаки на ЗМІ та журналістів.

По 1 випадку цього місяця зафіксовано пошкодження майна і нападу на офіси ЗМІ, судового позову проти ЗМІ та порушення прав журналістів на територіях, окупованих «ДНР» і «ЛНР».

Водночас експерти ІМІ звертають увагу на зростання тиску на ЗМІ та журналістів з боку окупаційної влади в анексованому Криму. З переходом Криму під контроль Росії на півострові ФСБ проводить регулярні обшуки та допити журналістів, активістів, громадських діячів.

У квітні в Криму зафіксовано 10 випадків порушень прав журналістів і ЗМІ (у березні - 7, у лютому - 3, у січні - 2).

Зокрема, з 1 квітня припинив мовлення єдиний у світі кримськотатарський телеканал "ATR", оскільки Роскомнагляд відмовився зареєструвати канал з надуманих причин. Також припинили мовлення ЗМІ, які входять в один медіахолдинг з "ATR", - дитячий телеканал "Ляле", радіостанція "Мейдан" і "Лідер".

ФСБ у Криму продовжує тиснути на журналістів, викликаючи їх на допити у справах щодо Центру журналістських розслідувань та так званого “26 лютого”. Так, була допитана журналістка Центру Ганна Шайдурова в рамках кримінальної справи, порушеної за фактом публікації на сайті “Центру журналістських розслідувань” (за статтею 280.1 КК РФ - публічні заклики до порушення територіальної цілісності РФ).

У Ялті співробітники ФСБ РФ провели обшук у журналістки Тетяни Гучакової, потім відвезли на допит, після чого відпустили. Через інформаційну діяльність інформагентства “Кримські новини” QHA була допитана директорка агентства Гаяне Юксель.

У Севастополі до лікарні з пробитою головою потрапила редактор севастопольського сайту “Інформер” Ірина Остащенко, яка писала критичні матеріали про чиновників.

У рамках справи “26 лютого” у Сімферополі арештували оператора кримськотатарського телеканалу "ATR" Ескендера Небієва. Йому інкримінують участь у мітингу 26 лютого 2014 року під кримським парламентом, коли зібралося кілька тисяч прихильників кримськотатарського Меджлісу і “Русского единства”.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства журналіста, 18 випадків побиття та нападів на журналістів, 18 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 7 випадки цензури.

Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланнями:

Частина 1

Частина 2

Фото: rbc.rucomments powered by Disqus