Барометр свободи слова за лютий 2015 року


У лютому Інститут масової інформації зафіксував один випадок вбивства – загибель фотографа газети «Сегодня» Сергія Ніколаєва на Донеччині поблизу населеного пункту Піски. В цьому році це перший такий випадок, який стався в зоні АТО з представником засобу масової інформації.

Цього місяця найбільшу кількість порушень ІМІ зафіксував у категорії «перешкоджання» – 8 випадків (у січні - 1). Порушення сталися у центральних (Київ та Полтава), західних (Ужгород, Рівне, Волинь) та південних регіонах країни (Миколаїв), на сході України ІМІ не зафіксував перешкоджань.

Журналістам забороняли фотографувати, записувати на диктофон судові засідання, писати новини в онлайн-режимі, не пускали на той чи інший захід. Перешкоджали журналістам судді, прес-секретар, охоронці, адміністратор супермаркету, міліціонери, працівники облдержадміністрації, а також колеги по цеху.

Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Зафіксовано також по 5 випадків побиття, нападів та ненадання доступу до публічної інформації. У порівнянні з січнем (6 випадків) у лютому кількість побиттів та нападів знизилась незначно. Кількість випадків ненадання доступу до публічної інформації зросла у два з половиною рази у порівнянні з січнем (тоді зафіксовано 2 таких випадки).

Випадки побиттів та нападів сталися на Донеччині, Черкащині, Чернігівщині та в Одесі і Миколаєві. Нападали та били журналістів прихильники «ДНР», представники організації «Рада громадської безпеки», люди у камуфляжі, депутат сільради та директор миколаївського обласного держархіву. Журналістам розбили камеру, вибивали і викручували техніку з метою припинення зйомки, також представників ЗМІ виштовхували та били.

Доступ до інформації «перекривали» у Чернівцях, Києві, Рівному та на Закарпатті. Зокрема, журналістам не відповідали на інформаційні запити, обмежували доступ до сесії міськради, запрошували на представлення чернівецького губернатора лише телевізійників.

Також ІМІ зафіксував 3 випадки судових позовів проти журналістів та ЗМІ, минулого місяця таких випадків не було зафіксовано.

Крім того, зафіксовано по 2 випадки погроз, залякувань журналістів, кібер-атаки на ЗМІ та журналістів та судових позовів від журналістів.

Також зафіксовано по 1 випадку пошкодження майна і нападу на офіс ЗМІ та пошкодження майна журналістів.

Цього місяця ІМІ зафіксував 3 випадки тиску на ЗМІ та журналістів в анексованому Криму. Зокрема, це вимоги окупаційної влади блокувати так звані «екстремістські сайти», а також відмова кримському сайту QHA в здійсненні інформаційної діяльності в Криму.

Крім того, ІМІ вирішив виокремити в окрему категорію тиск представників «ДНР» та «ЛНР» на журналістів, цього місяця таких випадків зафіксовано 2. Зокрема, це затримання представниками «ДНР» італійських та польського журналістів.

Водночас у лютому ІМІ не зафіксував випадків цензури.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства журналіста, 11 випадків побиття та нападів на журналістів, 9 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 1 випадок цензури.

Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланнями:

частина 1

частина 2

Фото з dt.uacomments powered by Disqus