Барометр свободи слова за серпень 2014 року


У серпні ІМІ зафіксував 1 випадок убивства - фотокореспондент МІА "Россия сегодня" Андрій Стенін загинув у районі Донецька на початку серпня. Це вже сьомий журналіст, що загинув під час виконання професійних обов’язків в Україні з початку 2014 року.

Найбільшу кількість порушень у серпні експерти ІМІ зафіксували у категорії «побиття, напади» - 8. Кількість таких випадків у серпні залишилася на тому ж самому рівні, що й у липні – 8 (у липні – 8, у червні – 13, у травні - 18, у квітні – 22, у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82).

Далі йдуть «викрадення, утримання журналістів» - 7 (у липні – 7, у червні – 11, у травні - 13, у квітні - 20 випадків, у березні – 11).

Такі дані подає щомісячний моніторинг порушень прав журналістів Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Починаючи із серпня ІМІ започаткував нову категорію в Барометрі свободи слова – «Крим». У серпні було зафіксовано 9 випадків порушень свободи слова в Криму. Для порівняння, у липні у цьому регіоні було зафіксовано одне порушення, що вказує на різке зростання тиску на свободу слова з боку окупаційної влади Криму.

Кількість випадків погроз і залякувань у серпні незначно зросла – до 7 випадків (у липні – 5, у червні 6, у травні - 4, у квітні – 11, у березні - 9 випадків, у лютому - 7, у січні - 13).

Удвічі у порівнянні з липнем знизилася кількість випадків перешкоджання законній професійній журналістській діяльності – 6 (у липні – 13, у червні – 10, у травні - 22, у квітні – 6, у березні – 34, у лютому - 18, у січні – 11).

Цензура у серпні незначно знизилася – 3 (у липні – 4, у червні – 28, у травні - 38, у квітні – 21, у березні – 14, у лютому - 5, у січні - 5).

У серпні ІМІ, як і у липні та у червні, спостерігає зменшення кількості нападів на офіси ЗМІ. У серпні кількість таких випадків у порівнянні з липнем зменшилася у два з половиною рази – 2 (у липні – 5, у червні – 7, у травні - 14, у квітні - 13, у березні – 12, у лютому - 4, у січні не зафіксовано).

У серпні ІМІ зафіксував 3 випадки кількості кібер-злочинів проти журналістів і ЗМІ (у липні – 4, у червні – 4, у травні - 6, у квітні – 1, у березні - 18, у лютому - 5, у січні - 13).

Кількість арештів і затримань цього місяця зросла до 4 випадків (у липні – 1, у червні -3, у травні – 7. Також зафіксовано по 1 випадку доступу до інформації та судових позовів проти ЗМІ.

ІМІ зафіксував 2 випадки політичного тиску цього місяця (у липні – 1, у червні – 4, у травні - 2, у квітні - 0, у березні - 3, у лютому не зафіксовано, у січні - 2).

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 7 випадків убивств, 265 випадків побиття та нападів на журналістів, 120 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 120 випадків цензури.

Експерти ІМІ зазначають, що 7 випадків «викрадень, затримань, утримань журналістів» сталися цього місяця, як і у липні, на сході України. Зокрема, журналісти НТН, 112 Україна були заручниками терористів «ДНР» та «ЛНР». Водночас, ІМІ вперше фіксує, що українські журналісти потрапили у полон до російських військових. Зокрема, журналіст Еспресо.TV Єгор Воробйов, оператор Еспресо.TV  Тарас Чкан і журналіст «Дорожнього контролю» Ростислав Шапошников.

З 8 зафіксованих випадків «побиття, нападів», лише один стався у місті Іловайськ на Донеччині, де поранили фотографа-фрілансера Олександра Глядєлова. Інші випадки сталися у Києві, Чернігові, Одесі та під Полтавою.

Напади на офіси ЗМІ цього місяця сталися у Донецьку та Черкасах. Попередні місяці ІМІ відзначав, що переважна більшість нападів на офіси ЗМІ була на сході України. Через це численні редакції зі сходу України позакривалися, або виїхали в інші регіони України.

Серед випадків погроз цього місяця спостерігалася тенденція до залякувань через коментарі, телефонні дзвінки та смс-повідомлення. Так, ІМІ зафіксував погрози журналісту Сергію Лещенку, якому на телефон надійшло смс, де йому радять ходити і озиратися. Журналістові «Інтера», який зробив сюжет про забудову заповідної зони на Дніпропетровщині, також телефонували і радили цим не займатися. Також погрожували, зателефонувавши, редактору чернівецького сайту Букньюз Юрію Чорнею.

Також ІМІ зафіксував новий метод тиску на журналістів, який стали використовувати терористи, - взяття у заручники їхніх батьків. Так, 9 серпня у Донецьку терористи так званої “ДНР” викрали батьків місцевої журналістки Вікторії Іщенко, яка змушена була залишити місто.

Крім того, ІМІ зафіксував два випадки повідомлень про нібито замінування офісу телеканалу 112 Україна.

ІМІ надалі фіксує порушення стосовно ЗМІ та журналістів у окупованому Росією Криму. Зокрема, продовжується тиск (який ще розпочався з березня) на Чорноморську телерадіокомпанію. 1 серпня в офісі редакції представники Федеральної служби судових приставів провели опис майна редакції і заарештували все рухоме і нерухоме майно Чорноморської ТРК. Офіційною причиною стала заборгованість перед кримським телерадіопередавальним центром у розмірі 1 мільйона гривень. Працівників ТРК поліція і «кримська самооборона» не пускали у будівлю, де знаходиться Чорноморка. Крім того, опис майна Чорноморської ТРК робився швидше, ніж позов РТПЦ Криму про заборгованість розглянув суд. При вилученні техніки Чорноморки вивезли і все обладнання інтернет-видання "Центр журналістських розслідувань", яке орендувало приміщення на ЧТРК.

Також ІМІ зафіксував заборону в’їзду у Криму засновнику Кримської агенції новин (QHA) Ісмету Юкселю і його родині.

Більш того, окупаційна влада Криму почала блокувати українські сайти. Так, обмеження торкнулося сайту "Цензор.Нет". Читачів цього ресурсу з окупованого Росією Криму зустрічає повідомлення: "Доступ обмежений за рішенням суду або з інших підстав, встановлених законодавством Російської Федерації". “Новий регіон” підтвердив блокування свого сайту на території Криму.

1 серпня Роскомнагляд РФ вніс харківське інтернет-видання «Главное» glavnoe.ua в Єдиний реєстр сайтів, що містять інформацію, поширення якої в РФ забороняється за рішенням суду.

Детальніше ознайомитися з барометром можна за посиланнями:

частина 1

частина 2

 comments powered by Disqus