Барометр свободи слова за квітень 2014 року


У квітні найбільшу кількість порушень ІМІ зафіксував у категорії “побиття, напади” –  22 випадки (у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82). На другому місці – категорія «цензура» - 21 випадок (у березні – 14, у лютому - 5, у січні - 5).

На третьому місці за кількістю порушень категорія – «викрадення, затримання, утримування журналістів» - 20 випадків (у березні – 11). У лютому та січні таких випадків не було. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Цього місяця незначно зросла кількість погроз і залякувань – 11 випадків (у березня - 9 випадків (у лютому - 7, у січні - 13), також кількість нападів на офіси ЗМІ – 13 (у березня - 12 випадків, у лютому 4, у січні не зафіксовано).

Водночас у квітні суттєво зменшилася кількість випадків “перешкоджання законній професійній журналістській діяльності” – 6 (у березні – 34, у лютому - 18, у січні - 11). Та кількість кібер-злочинів проти журналістів і ЗМІ – 1 (у березні 18, у лютому - 5, у січні - 13).

Крім того, ІМІ зафіксував 1 випадок у категорії - “внутрішні біженці” (у березні – 1). Це пов’язано з діями озброєних терористів на Сході України, тиском на журналістів, ЗМІ - у зв’язку з чим одна журналістка змушена була виїхати з Донецька. В той же час, за інформацією ІМІ, є до 10 випадків, коли журналісти змушені були виїхати зі свого регіону у наслідок тиску. Оскільки ці випадки не стали публічними, то вони не увійшли до барометру.

Також ІМІ зафіксував 2 випадки судових позовів проти журналістів та ЗМІ.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 218 випадків побиття та нападів на журналістів, 69 випадки перешкоджань законній професійній діяльності журналістів та 47 випадків цензури.

У квітні експерти ІМІ зазначають, що переважна кількість порушень свободи слова та прав журналістів була зафіксована на Сході України через сепаратистські настрої та дії терористів. Зокрема, безпрецедентні випадки стосуються викрадень журналістів. Такої кількості викрадень, захоплень як українських, так і іноземних журналістів, в Україні раніше не було. Ця тенденція викрадень почалася у березні (11 таких випадків) з Криму, коли відбулася російська інтервенція на півострів. У лютому та січні таких випадків не було. Загалом ІМІ не фіксував таких випадків протягом останніх семи років.

Станом на початок травня у полоні перебувають два журналісти – львівський кореспондент телеканалу ZIK Юрій Лелявський, який у полоні з 25 квітня у Слов’янську. Також журналіст «ВолиньPost» Сергій Шаповал – з 26 квітня зник у Слов'янську.

Українським та іноземним журналістам, окрім російських, сепаратисти чинили всілякі перешкоди, аби журналісти не могли виконати свій професійний обов’язок.

Так, на журналістів нападали проросійські активісти на мітингах, як сепаратистських, так і проукраїнських, під час захоплень адміністративних будівель. Журналістам розбивали голови, як журналісту «Дзеркала тижня» у Донецьку Євгену Шибалову. Представників ЗМІ проросійські активісти виштовхували з території, яку вони займають, як це сталося  у Харкові з журналістом ТРК «Україна» Григорієм Пирликом. В Одесі проросійські мітигувальники перевернули та розтрощили авто Першого міського телеканалу.

Також нападали на іноземних журналістів – на знімальну групу британського телеканалу ITV, напали з ножем, у результаті удар прийшовся по камері.

Цензура у квітні була надзвичайно потужною і стосувалася відключень українських телеканалів на Сході України, також отримання вказівок, так званих «темників» про те, як висвітлювати дії сепаратистів.

Телеканали відключали у аналоговому та цифровому мовленнях. Так, у Донецьку відключили 5-й канал, УТ-1, 27-й, «Донбас», «Юніон», К1. Замість українськх вмикали мовлення російських телеканалів – СТС, ТВЦ, «Росія 24».

Крім того, факти цензури ІМІ зафіксував у Криму. Зокрема, кримськотатарській редакції ДТРК "Крим" заборонили згадувати в ефірі про лідерів Меджлісу Мустафу Джемілєва та Рефата Чубарова. Також про цензуру заявили тернопільські журналісти, зібравшись на акцію протесту. Зокрема, вони вимагали у новопризначеного голови облдержадміністрації «свободівця» Олега Сиротюка забезпечити прозорість у своїй діяльності.

Переважна кількість нападів на офіси ЗМІ сталася на Сході України. Так, сепаратисти, озброєні люди, захоплювали телевежі у Краматорську, Донецьку. Нападники відразу відключали українські телеканали та вмикали російські.

Сепаратисти, нападаючи на офіси ЗМІ, вимагали висвітлювати діяльність так званої «Донецької народної республіки» - як це сталося під час нападу на офіс донецького видання 62.ua, просто трощили редакції  - близько 50 невідомих у масках і бітах розтрощили апаратну телеканалу АТН у Харкові. Також напади сталися на телеканал ІРТА у Луганську. Підпали офіси газет, що на Донеччині – у Торезі підпалили офіс газети «Про город» та у Костянтинівці офіс газети «Провинция».

Детальніше ознайомитися з барометром можна за посиланнями:

частина 1

частина 2

частина 3

фото з сайту http://ukr-online.comcomments powered by Disqus