Барометр свободи слова за січень 2014 року


Січень 2014 року став найгіршим місяцем для свободи слова в Україні за весь період моніторингу ІМІ. Так, цього місяця було зафіксовано рекордну кількість нападів та побиттів журналістів – 82 (для порівняння, за весь 2012 рік - 65). Зафіксовано також по 13 випадків кібер-злочинів проти журналістів та ЗМІ, та погроз і залякувань журналістів. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Також ІМІ зафіксував 11 випадків перешкоджання законній професійній журналістській діяльності, 8 випадків арешту, 5 випадків цензури, 2 випадки політичного тиску та по 1 випадку обшуку, проблем з доступом до публічної інформації, та тиску на блогерів.

Цього місяця ІМІ змушений був створити нову категорію в Барометрі свободи слова – «Журналісти, змушені переховуватись або покинути країну». Таких випадків зафіксовано у січні – 3.

У січні, як і грудні-листопаді продовжилась тенденція побиття та нападів на представників ЗМІ, як українських так і закордонних, що висвітлювали акції Євромайдану.

Переважна більшість журналістів постраждала під час або в результаті виконання професійних обов’язків, починаючи з 19 січня, коли на вулиці Грушевського у Києві розпочалося силове протистояння між мітингувальниками та правоохоронцями.

Так, ІМІ зафіксував 17 випадків поранень журналістів від куль, які летіли зі сторони міліції на вул. Грушевського. Також було 2 випадки, коли бійці «Беркуту» цілились журналістам у камери, проте ті встигали заховатись і кулі влучали мимо. Унаслідок сутичок на Грушевського багато журналістів отримали поранення від вибухів світло-шумових гранат, постраждали від отруєння сльозогінним газом.  Не менш як десяти журналістам пошкодили або повністю знищили техніку - відеокамери, фотоапарати, планшети, флешки та інше. В категорії «напади» також багато випадків фізичної агресії стосовно журналістів з боку міліції, бійців «Беркуту», нападали на представників ЗМІ і тітушки.

Крім того, ІМІ зафіксував журналістів, які постраждали внаслідок інших дій, наприклад, від давки між міліцією та протестувальниками, від каменів, які летіли з різних сторін.

Якщо у грудні у журналістів складалося враження, що беркутівці б’ють їх кийками цілеспрямовано, то в січні журналісти почали вже говорити про цілеспрямованість пострілів. Зокрема, про це може свідчити випадок з журналістом Радіо Свобода Ігорем Ісхаковим, який зафіксував, як співробітник правоохоронних органів цілить просто в нього. Журналістка телеканалу 1+1 Наталя Пісня зауважила, що вона була у жилеті з написом «Преса», коли куля влучила їй в ногу.

Кібер-злочини у січні стосувалися DDoS-атак на сайти ЗМІ, які висвітлювали події євромайдану та сутички на вулиці Грушевського. Так, хакерської атаки зазнали сайти «Телекритики», 5 каналу, каналу 1+1, Української правди. Також не працювали через хакерські атаки і регіональні сайти – Мукачево.net. Закарпаття онлайн, які також активно висвітлювали події з євромайдану.

Серед випадків перешкоджання у січні зафіксовані випадки заборони вести зйомку євромайдану у Донецьку. Журналістів з телекамерами не пускали до приміщення Оболонського суду, де мало проводитись засідання суду щодо обрання запобіжного заходу для затриманих автомайданівців. У Миколаєві та Херсоні прихильники Партії регіонів перешкоджали місцевим журналістам проводити фото та відеозйомку. А 5 каналу комендатура заборонила знімати мітинг на підтримку президента Віктора Януковича у Маріїнському парку в Києві, звинувативши канал у необ'єктивному висвітленні подій у країні та розпалюванні ворожнечі.

Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланнями:

Частина 1

Частина 2

Частина 3

 comments powered by Disqus