IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2017 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

24

74

5

31

Лише третина райрад Кіровоградщини дотримується норм Закону України “Про доступ до публічної інформації”

Згідно з нормами Закону України “Про доступ до публічної інформації”, кожен громадянин України може звернутися до представника владних повноважень із запитом і отримати необхідну йому інформацію протягом 5 робочих днів. Існують, звичайно, певні виключення, однак даним правом за останні декілька років достатньо активно користувались не лише журналісти, але й громадські активісти та просто небайдужі жителі області, що інколи просто засипають ради та адміністрації своїми запитами. На жаль, на сторінках у соцмережі Facebook та місцевих ЗМІ нерідко можна прочитати інформацію про ту чи іншу районну раду Кіровоградщини яка, незважаючи на вимоги Закону, проігнорувала звернення чи невмотивовано затримала надання відповіді. Підтвердити чи спростувати інформацію щодо невтішних тенденцій я вирішив шляхом проведення невеличкого моніторингу та направлення на адреси рад тестових листів з різних електронних пошт. В тексті листа містились прохання про надання різноманітної інформації, що не потребувала додаткової обробки чи аналізу – достатньо було лише скопіювати її з офіційного сайту тієї чи іншої ради. І от які результати ми маємо після двох тижнів, або ж 10 робочих днів очікування.

Районна рада

Контактний телефон

Контактна електронна пошта

Строк очікування відповіді на інформаційний запит

Благовіщенська райрада

2-29-66

ulrayrada@mail.ru

7 днів

Бобринецька райрада

3-42-08

bobrrada@meta.ua

5 днів

Вільшанська райрада

9-71-64

radavl@ukr.net

відповідь відсутня

Гайворонська райрада

2-20-55

hayrayrada@urkpost.ua

5 днів

Голованівська райрада

2-19-84

golovrada@ukrpost.ua

6 днів

Добровеличківська райрада

5-17-99

rairada@dv.kw.ukrtel.net

відповідь відсутня

Долинська райрада

5-11-07

dolrada@yandex.ua

4 дні

Знам’янська райрада

2-19-06

zn_znayrada@ukr.net

5 днів

Кіровоградська райрада

56-52-73

kirovrairada@ukr.net

2 дні

Компаніївська райрада

2-04-54

komprada11@ukr.net

3 дні

Маловисківська райрада

5-12-79

radamviska@ukr.net

4 дні

Новгородківська райрада

2-02-06

novgorodka.rada@ ukr.net

7 днів

Новоархангельська райрада

2-10-37

nrada@na.kw.ukrtel.net

відповідь відсутня

Новомиргородська райрада

4-15-87

rayrada256@meta.ua

відповідь відсутня

Новоукраїнська райрада

2-39-99

nu_rayrada@ukr.net

6 днів

Олександрівська райрада

3-23-95

Oleksandrivka_rada@ukr.net

відповідь відсутня

Олександрійська райрада

4-02-68

rada@alex.gov.ua

5 днів

Онуфріївська райрада

відсутній

відсутня

відповідь відсутня

Петрівська райрада

9-76-71

orgotdel@rajrada.com

9 днів

Світловодська районна рада

2-84-63

svetlovodsk_ray_rada@ukrpost.ua

відповідь відсутня

Устинівська райрада

4-14-07

ustrayrada@ukr.net

відповідь відсутня

 

Результати, на жаль, не радують. З 21 районної ради лише 8 надали запитувану інформацію у встановлений законодавством строк, ще 5 хоча й затягнули з наданням відповіді, та все ж спромоглись відповісти. Останні ж 8 районних рад і досі думають над отриманим запитом, або ж просто проігнорували його.

Не можу не звернути увагу й на самі сайти рад та контактні електронні скриньки. Так, незважаючи на Постанову Кабміну № 851 від 21 жовтня 2015 р., що врегульовує деякі питання використання доменних імен державними органами в українському сегменті Інтернету, Благовіщенською районною радою й досі використовується електронна скринька російського поштового сервера mail.ru.

Здивували й сайти Олександрійської та Олександрівської райрад, що зустрічають відвідувачів обов’язковою для перегляду вірусною рекламою. Однак найбільше вразив сайт Онуфріївської районної ради, а точніше його повна відсутність. Яким чином здійснюється інформування населення про діяльність ради, на яких порталах публікуються рішення даного органу – й досі лишається загадкою.

«Відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Більше того, у випадку якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту – клопотання про таке термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.

Проте у разі, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Але знову ж таки про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання відповідного звернення.

У випадку порушення вимог Закону варто звертатися до суду та представника Уповноваженого з прав людини з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації», – коментує ситуацію медіа-юрист ІМІ Максим Ратушний

Задля унеможливлення підтасовки чи спотворення даних, мною, за порадою юриста,  буде проведено повторне відправлення інформаційних запитів до усіх районних рад області, однак уже з однієї електронної адреси – imi.krp@gmail.com. Результати ж дослідження, які б вони не були, будуть направлені до офісу Уповноваженого з прав людини.

Текст: Павло Лісниченко, регіональний представник ІМІ у Кіровоградській області, для сайту "Гречка"

На фото: куранти пожежної частини м. Олександрія (Кіровоградщина). 

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Посольства США

 

Ще Статті