IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2017 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

15

48

4

19

14 практичних порад щодо поведінки на акціях протесту. Пам’ятка для журналістів

 

1.     Плануйте заздалегідь. Краще прийти на місце події раніше, визначити місця, звідки знімати, або куди можна буде сховатись у випадку масових заворушень. Як варіант, можна подивитись розташування по карті перед виходом на завдання.

 

2.     Домовтесь іти на подію разом з групою інших журналістів. Якщо ви прибули на подію самі, зверніть увагу, де знаходяться інші журналісти, і старайтесь триматися коло них.

 

3.     Завжди повідомляйте свою редакцію і колег куди ви йдете. Переконайтесь, що редактор знає, як зв’язатись з вашою сім’єю, у випадку якщо вас заарештовано чи поранено.

 

4.     Переконайтесь, що вас легко ідентифікувати, як журналіста, а також, що ви взяли своє журналістське посвідченняпрофспілкуву карту. На акціях протесту краще мати додаткову ідентифікацію: жилети з надписом ПРЕСА, наліпки, повязки на руку тощо. 

 

5.     На «гарячих кнопках» телефону завжди майте номери, куди можна зателефонувати у випадку порушень ваших прав. Наприклад, це телефон гарячої лінії Інституту масової інформації: 050 44 77 063.

 

6.     Одягніть комфортний одяг, в якому легко пересуватись і можна швидко бігати. Особливо важливо мати комфортне взуття, джинси завжди краще ніж синтетичний одяг.

 

7.     Для захисту від сльозогінного газу, візьміть з собою окуляри для плавання, та пляшку мінералки без газу. Мінералкою можна промити очі, а окуляри, що щільно прилягають до шкіри, захистять очі від подразнення. Якщо є вірогідність застосування газу, краще замініть лінзи на окуляри.

 

8.     Ніколи! не носіть з собою ніякої зброї чи чогось протизаконного, і не ходіть з журналістами, які так роблять.

 

9.     Обов’язково старайтесь триматись з краю і не бути затисненим між міліцією і учасниками акції протесту.

 

10.  Тримайтесь подалі від агресивно налаштованих людей, які можуть спровокувати насильство, кидати каміння тощо.

 

11.  Телевізійники повинні мати з собою якомога менше речей. Якщо відбувається насильство, краще кидайте штатив за спиною і тікайте.

 

12.  Завжди майте при собі мінімальну аптечку. Це: бинт, йод, перекис водню, пластир, анальгін, валідол, нашатирний спирт.

 

13.  Візьміть з собою про всяк випадок цукерки-льодяники, цигарки, гроші.

 

14.  Завжди будьте ввічливі і уникайте протистояння. Не панікуйте, і будьте впевнені у собі.

ДОДАТКОВІ поради від відомого міжнародного журналіста Єфрема Лукацького:

  • Перше правило фотокора – не одягати рюкзак. Це може бути небезпечно з точки зору маневреності пересування. Крім того, фотографа з наплічником легко пограбувати. Ідеальний варіант для мітингів – «розвантажувач», який, на відміну від рюкзака, одягається спереду.
  • Одяг має прилягати до тіла, будь які шнурки чи волани – привід дати зловмисникам зайву можливість затримати чи травмувати себе.
  • Легкий шарф чи носова хустинка у випадку газової атаки згодяться для захисту органів дихання. Так само виручать будь-які окуляри.
  • Небезпечно перебувати між представниками міліції і натовпом протестувальників. У цій ситуації можна зазнати нападу з обох сторін – журналіста можуть атакувати дубинками представники міліції або затоптати під час масованого наступу. Найкраще положення – горішня точка.
  • Якщо фотограф опинився в епіцентрі натовпу, найкращий варіант – негайно вибратися в безпечніше місце. При цьому потрібно підняти руки догори і «плисти» по натовпу.
  • З точки зору об`єктивності і всебічного висвітлення новин журналістам не обов`язково великою компанією «атакувати» представників міліції, приставляючи об'єктиви камер мало не до їхніх облич. При цьому, завдяки «колективному інстинкту» неохопленими лишаються інші події на території мітингу.

(Джерело додаткових порад – Телекритика)

Ще Поради для журналістів