IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

22

67

2

24

Представниця ІМІ у Рівному розповіла студентам-журналістам як поводитись у конфліктних ситуаціях

Антоніна Торбіч, фото – “Четверта влада”

Представниця ІМІ у Рівненській області розповіла студентам факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету, як поводитись у конфліктних ситуаціях, щоб максимально захистити свої права. Зустріч зі студентами відбулася 27 вересня у Рівному.

Оскільки лише одиниці присутніх студентів мали практичний досвід у журналістиці, говорили про базові речі.

“Якщо ви вивчите як мінімум дві базові законодавчі норми, які дають нам право як журналістам збирати інформацію, знімати на фото, відео, це допоможе захистити свої права в багатьох  конфліктних ситуаціях, – посилається на свій журналістський досвід Антоніна Торбіч. – Це стаття 34-а Конституції України, яка гарантує право кожному громадянину вільно збирати, зберігати та поширювати інформацію. А також стаття 25-а Закону “Про інформацію”, яка гарантує право журналістів на використання будь-яких технічних засобів. Будь-яка заборона у використанні цих технічних засобів повинна ґрунтуватися виключно на законах, а не на чиємусь бажанні”.

Представниця ІМІ також поділилася докладним алгоритмом дій, якщо перешкоджають знімати. “Ідентифікація себе як журналіста – перша умова для захисту. Тобто потрібно показати посвідчення журналіста, представитися, можна додати, що готуєте публікацію з якоїсь теми. Хоча це часто не зупиняє порушників, але може принаймні допомогти, щоб, якщо перешкоджання продовжиться, кримінальне провадження таки дійшло до суду. Також варто нагадати порушнику про відповідальність за перешкоджання журналісту за статтею 171-ю Кримінального кодексу – до 5-ти років ув’язнення”, – розповіла Торбіч.

Представниця ІМІ порадила майбутнім журналістам максимально фіксувати все, що відбувається на відео, аудіо. А також пам’ятати, що забирати носій інформації у журналістів не мають права, адже це приватна власність.

“На жаль, захист журналістів за 171-ю статтею Кримінального кодексу в Україні майже не працює. На Рівненщині за останні роки жодне провадження за цією статтею не дійшло до судового розгляду. А в Україні загалом якщо і виносять вироки за цією статтею, то порушникам дають умовні терміни або штрафи”, – розповіла Торбіч.

Також представниця ІМІ розповіла про основні порушення, з якими протягом цього року зіштовхнулися рівненські журналісти. Зокрема, про напади на журналістів, перешкоджання в доступі до публічної інформації, погрози життю.

У зустрічі взяли участь близько 30-ти студентів 1-3 курсів факультету журналістики.

Світлина від Антоніни Торбіч.

Світлина від Антоніни Торбіч.

Світлина від Антоніни Торбіч.

Як повідомляв ІМІ, 7 вересня, у Міжнародний день солідарності журналістів, представниця ІМІ у Волинській області Мая Голуб провела лекцію студентам факультету філології та журналістики Східноєвропейського  національного університету імені Лесі Українки про стан свободи слова в Україні та про перешкоджання у роботі працівникам волинських ЗМІ.

12 вересня представник ІМІ у Сумській області Олексій Захарченко розповів студентам спеціальності “журналістика” Сумського державного університету про стан свободи слова в Україні та на Сумщині, а також про необхідність захисту прав журналістів.

Особливий акцент під час зустрічі представник ІМІ зробив на тому, що розслідування злочинів проти журналістів практично ніколи не доводиться до завершення і винні залишаються непокараними.

12 вересня представниця ІМІ у Чернівецькій області Надія Бабинська під час зустрічі зі студентами першого курсу спеціальності “Журналістика” Чернівецького національного університету розповіла про особливості роботи журналіста та можливості для самонавчання .

13 вересня представник ІМІ у Кіровоградській області Павло Лісниченко провів зустріч зі студентами факультету журналістики 1 та 2 курсів Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, на якій розібрали найгучніші порушення прав місцевих журналістів.

14 вересня представниця ІМІ у Запорізькій області Наталі Виговської розповіла студентам Запорізького національного університету про основні закони, що гарантують в Україні доступ до публічної інформації, а також про можливості захистити свої професійні права.

19 вересня представниця ІМІ у Дніпропетровській області Валерія Мальченко провела для студентів-журналістів лекцію про стан свободи слова у регіоні, безкарність за злочини проти журналістів і найпоширеніші приклади правопорушень.

20 вересня представниця ІМІ у Хмельницькій області Оксана Банкова під час виступу у Кам’янець-Подільському національному університеті ім. Івана Огієнка зазначила, що відсутність зафіксованих порушень прав журналістів у Хмельницькій області не означає ідилії у медіа-середовищі.

22 вересня представниця ІМІ у Львівській області Марина Довженко надала практичні поради студентам Магістерської програми з медіакомунікацій Українського католицького університету про те, що робити, щоб зробити журналістську діяльність більш ефективною та безпечною.

22 вересня представник ІМІ в Одеській області Павло Колотвін розповів студентам факультету журналістики Національного університету “Одеська юридична академія” про те, як поводитись під час масових публічних заходів.

Фото – “Четверта влада”, відео – Сфера-ТВ

Ще Наша діяльність