IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2018 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

28

72

2

25

ІМІ провів 4-денний тренінг з безпеки для журналістів та журналісток, які висвітлюють події в зоні АТО – репортаж

Тренінг включав у себе загальний курс з домедичної допомоги, починаючи від теми оцінки дихання потерпілого та серцево-легеневої реанімації до дій у випадку утоплення та епілепсії. Також учасники відпрацьовували ефективний виклик швидкої, перевертання потерпілого в безпечне положення та інше.

Другий день тренінгу був присвячений наданню невідкладної допомоги в умовах бойових дій. Журналісти вчилися накладати кровоспинні джгути та турнікети собі, як самодопомогу, та іншим. Вчилися ставити назофарингеальні повітровідводи собі та колегам. Також у симуляційних сценаріях відпрацьовували евакуацію поранених, огляд потерпілих та інші потрібні маніпуляції.

Особливо насиченим виявився третій день тренінгу. Він був присвячений підготовці до відрядження в небезпечну зону, мінній безпеці, поведінці при обстрілах тощо. Більшу частину дня журналісти провели в умовних «редакційних завданнях», і під час цього траплялося, що вони проходили блокпост, машина, на якій вони їхали, потрапила в засідку, а самі журналісти – під мінометний обстріл.  

В останній день тренінгу учасники вчилися цифровій безпеці, а саме – захистам пристроїв, шифруванню даних та безпечному передаванню інформації.

«Це не перший подібний тренінг. Загалом ми в ІМІ організували багато таких, починаючи з 2014 року, і, наприклад, я на полігоні провела сумарно 22 дні. На цьому тренінгу в основному всі учасники мали досвід роботи в зоні АТО, і тому вся робота в сценаріях відпрацьовувалася ними дуже по-справжньому. Я відверто вражена такою максимальною віддачею учасників. Також ще раз переконалася, що таких тренінгів ніколи не буває достатньо», – розповіла Ірина Земляна, тренерка та експертка з безпеки ІМІ.

Своїми враженнями діляться і деякі учасники тренінгу:

Олександр Махов, спеціальний кореспондент телеканалу «Україна»: «Всі чотири дні тренінгу були дуже насиченими. Було дуже цікаво дізнатися про нюанси надання домедичної допомоги в мирних містах та на передовій. Це дуже важливо для роботи журналіста, який може опинитися не тільки під обстрілом на фронті, але й в надзвичайній ситуації під час акції протесту, наприклад. Всі ці навички надання домедичної допомоги можуть врятувати життя не тільки собі, а й звичайному перехожому. Адже зазвичай люди не знають, як врятувати життя людині. Також було корисно дізнатися, як саме можна вберегти інформацію на своїх електронних носіях – смартфонах, планшетах, ноутбуках, як захистити свою пошту та сторінки в соцмережах від втручання третіх осіб. Вважаю, що подібні тренінги мають стати обов’язковими для журналістів, які спеціалізуються на роботі в гарячих точках, та під час надзвичайних ситуацій в мирних містах».

Стас Козлюк, кореспондент «Українського тижня». «Тренінг однозначно корисний. У 2014-му журналісти їхали працювати в АТО, однак частина з них не мала ані навичок, ані досвіду для такої роботи. Сам таким був. Вибиралися подеколи навіть без аптечок, із якимись віддаленими уявленнями про першу допомогу. Так чи так, за три роки трохи досвіду підзбиралося: тут і поради від військових, і обмін досвідом із колегами. Однак знання були розрізненні, не системні. Тобто ти знав, що під час обстрілу не треба гасати полями, мов заєць, знав, що із собою брати в аптечку, знав, що завжди треба дивитися під ноги, аби не наступити на міну абощо, але не вистачало чіткої системи, знання алгоритму, за яким треба діяти. До всього, на щастя, такі знання лишалися суто теоретичними, їх не доводилося застосовувати на практиці, але й ці «паперові» вміння треба було відпрацювати під час симуляцій, однак із ними якось не складалося. Пощастило потрапити на тренінг від ІМІ. Власне, за 4 дні занять вдалося розгребти той хлам, який був у голові. Як поводитися під час обстрілу, за якими протоколами діяти під час роботи в АТО і в мирному місті, яке твоє першочергове завдання… загалом тренерам справді вдалося видати велику кількість корисної інформації. Нічого зайвого, суто практика за схемою: проблема – вирішення проблеми. Просто й доступно. Цього, здається, мені й не вистачало».

Лілія Ржеутська, кореспондентка Deutsche Welle: «Я дуже хотіла потрапити на подібний тренінг ще з 2014 року, адже після подій на Майдані, анексії Криму та протистояння на Донбасі усвідомила, що збройний конфлікт в Україні надовго і робота журналіста стала ще більш затребуваною попри всі небезпеки. Враховуючи гібридність конфлікту, про власну безпеку варто дбати не лише в зоні АТО, а й у “мирних” містах, де звичайна акція протесту чи засідання суду може перерости у протистояння та супроводжуватися вибухами і жертвами. Актуальність тренінгу з безпеки для журналістів для мене була надзвичайна. Нинішній тренінг, на який я нарешті потрапила завдяки Інституту масової інформації, дав відповіді на багато моїх запитань: як надавати першу домедичну допомогу постраждалим, як планувати поїздку в зону АТО чи підготовку до написання матеріалу з урахуванням вимог безпеки. Я переглянула своє відношення до власної безпеки та безпеки оточуючих, і тепер у моїй сумці завжди з собою будуть медичні рукавички, маска для штучного дихання. Дякую організаторам, завдяки знанням, отриманим на тренінгу, можливо, чиєсь життя буде врятоване».

20-23 жовтня 2017 року в Києві Інститут масової інформації (ІМІ) за ініціативи Міністерства інформаційної політики, за підтримки проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа і створення системи Суспільного мовлення в Україні»* провів 4-денний тренінг з безпеки для журналістів та журналісток,  які висвітлюють події в зоні АТО.

*Проект Ради Європи «Зміцнення свободи медіа і створення системи Суспільного мовлення в Україні» має на меті зміцнити роль медіа та Суспільного мовлення як інструментів для досягнення консенсусу в суспільстві. Проект впроваджується в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2015-2017 роки.

Фото: Олексій Горшков

 

Ще Наша діяльність